Dernek Tüzügü

DERNEGIN ADI VE MERKEZI:
MADDE 1: Dernegin adi TENIS ESKRIM DAGCILIK SPOR KULÜBÜ DERNEGI'dir. Dernegin merkezi Tarabya Bayiri Caddesi, 34457, Tarabya, Istanbul'dur.

DERNEGIN KURULUS TARIHI VE KURUCULARI:
MADDE 2: Dernek asagidaki isim ve adresleri yazili sahislar tarafindan 6 Haziran 1936 tarihinde kurulmustur.


ADI VE SOYADI

TABIYETI

MESLEGI

IKAMETGAH ADRESI

1. Muhterem GÖKMEN

TC

Prof. Dr

Vefat

2. Avni SASA

TC

Tüccar

Vefat

3. Mecdi SERDENGEÇTI

TC

Tüccar

Vefat

4. Memduh MORAN  

TC

Yük. Müh.

Vefat

5. Ali SERMET

TC

Yük. Müh.

Ülkü Ap. No: 6 Taksim, Istanbul

6. Salih KÖSEARIF   

TC

Memur

Vefat

7. Cihat TEGIN

TC

Muhasebeci

Vefat

8. Riza ARSEVEN  

TC

Tüccar

Vefat

9. Orhan SAFA

TC

Prof. Y. M.

Vefat

10. Aydin ARAKON

TC

Rejisör

Vefat

11. Ihsan Sükrü AKSEL

TC

Prof. Dr.

Vefat

12. Vedat ABUT

TC

Memur

Vefat

13. Riza DERVIS

TC

Tüccar

Vefat

14. Tevfik Ali ÇINAR

TC

Tüccar

Vefat

15. Neset KARDOGAN

TC

Tüccar

Vefat


DERNEGIN AMACI VE BU AMACI GERÇEKLESTIRMEK IÇIN DERNEKÇE SÜRDÜRÜLECEK ÇALISMA
KONULARI VE BIÇIMLERI ILE FAALIYET ALANI

MADDE 3:

A. Dernegin Amaci:


1.
Tenis, eskrim, dagcilik, basketbol, masa tenisi ve diger sportif oyun dallarina sporcu yetistirmek. Ayrica üyelerinin budallarda fizik ve moral yeteneklerini gelistirmek.
2.Bu spor dallarinin gelismesi için gerekli ulusal ve uluslararasi faaliyetlerde bulunmak.
3. Üyeleri arasinda karsilikli sosyal dayanisma saglamak ve üyelerinin üstün bir moral seviyesine erismelerini temin etmek.

B. Faaliyet Alani, Dernekçe Sürdürülecek Çalisma Konulari ve Biçimleri

Dernek, spor alaninda yurt içinde ve yurt disinda faaliyet gösterir.

1.
Üyelerine spor yapma imkani saglar, spor yarismalari düzenler, baska kulüp, dernek ve tesekküllerce düzenlenen yarismalara katilir.
2. Sporla ilgili konferanslar, açik oturumlar, seminerler, gösteriler düzenler.
3. Dernegin faaliyet sahasina giren spor dallarinda kurslar ve spor okullari düzenler. Özellikle gençlerin daha üstün düzeye erismelerini saglamak, her türlü fizik ve moral yeteneklerini gelistirmek ve amatör sporculuk ruhunu yerlestirmek için gerekli faaliyetlerde bulunur.
4. Dernegin faaliyet sahasina giren spor dallarinda açik ve kapali spor tesisleri yaptirir. Gerektiginde bu tür tesisleri kiralar.
5. Dernek, üyeleri arasinda sosyal dayanisma ve ahenkli bir ortam saglamak için sosyal tesisler (lokaller) açar. Sosyal ve kültürel amaçli toplantilar düzenler.
6. Vakif, yardimlasma ve dayanisma kuruluslari kurar; bunlarin subelerini açar, kurulu ve kurulacak olanlarina katilir. Federasyon, konfederasyon kurar veya kurulu olanlara katilir. Uluslararasi faaliyetlerde bulunur. Yurt disindaki sporla ilgili dernek ve kuruluslara üye olur, gerektiginde üyelikten ayrilir.
Yurt disindaki sporla ilgili dernek ve kuruluslara üye olur, gerektiginde üyelikten ayrilir. 7. Üyeleri arasinda iletisimi artirmak ve gelistirmek, dernekten haberler verebilmek amaci ile dernek amacina uygun olarak, sanal iletisim, dergi, brosür, bülten, gazete çikarir, radyo ve televizyon programlari yapar. 8. Dernek amacini gerçeklestirmek üzere balo, yemek toplantisi, konser gibi geceler ile piyangolar düzenler.
9. Spor faaliyetlerinin etkinlestirilmesi ve gelistirilmesi için arastirmalar yapmak,

DERNEGIN RENKLERI VE ÖZEL ISARETI
MADDE 4:
Dernegin özel isareti geride karli bir dag, önünde bir tenis raketi ve eskrim silahidir. Dernegin renkleri yesil, beyaz ve mavidir.

DERNEGE ÜYE OLABILME SARTLARI
MADDE 5:

A. Fiil ehliyetine sahip bulunan ve dernegin amaç ve ilkelerini benimseyerek bu dogrultuda çalismayi kabul eden ve Mevzuatin öngördügü kosullarini tasiyan her gerçek ve tüzel kisi dernege üye olma hakkina sahiptir
B. Dernekler Kanunu hükümlerine göre, derneklere üye olmasi yasaklanan kisilerden olmamak.
C. Dernek tüzügünde belirtilmis olan mali yükümlülükleri (giris aidati, yillik aidat, sportif aidat ve sportif ve sosyal tesislerin insaati ve gelistirilmesine katilim payi gibi) zamaninda yerine getirmis olmak.
D. Dernegin faaliyet sahasina giren spor dallarinda profesyonel olmamak.
E. Yabanci uyruklular için Türkiye'de ikamet etme hakkina sahip ve ikamet ediyor olmak.
F. Dernege maddi ve manevi yönden büyük yarar ve destegi oldugu Yönetim Kurulu tarafindan saptanan kisiler. (Bu madde hükmüne göre üyelige kabul edilecek kisiler SEREF ÜYESI olarak üye olurlar. Seref üyelerinin seçme ve seçilme haklari yoktur. Bu üyelerden giris aidati, yillik aidat, sportif aidat ve sportif ve sosyal tesislerin insaati ve gelistirilmesine katilim payi ücretleri alinmaz.)
G. Müracaati halinde, vefat etmis üyenin esi.
H. Yönetim Kurulu tarafindan uygun görüldügü takdirde;
     1. Dernekte lisansli sporcu oldugu süre içinde Milli veya Türkiye 1'incisi olanlar.
     2. Dernek takimlarina sporcu olarak hizmet etmis kisilerden, Yönetim Kurulunca belirlenecek süreyi doldurmus olanlar.
     3. Devlet memuriyetinde, Yönetim Kurulunca belirlenecek süreyi doldurmus 1. derece devlet memurlari (bunlardan ½ giris aidati alinir.)
I. Dernege her türlü üyelik, Yönetim Kurulu karariyla gerçeklesir.

ÜYELIKTEN ÇIKMA VEYA ÇIKARILMA
MADDE 6:


Her üye yazili olarak bildirmek kaydiyla, dernekten çikma hakkina sahiptir. Hiç kimse üye olmaya ve üye kalmaya zorlanamaz. Üyeler hiç bir ayrim gözetilmeksizin esit haklara sahiptir. Her asil üyenin genel kurulda bir oy hakki vardir ve bizzat kullanir.
Üyenin istifa dilekçesi Yönetim Kurulu'na verildigi anda çikis islemleri baslamis olur ve Yönetim Kurulu karariyla kesinlesir. Üyelikten ayrilma, üyenin dernege olan birikmis borçlarini sona erdirmez. Çikan üyenin birikmis aidat ve diger borçlari varsa ödemesi, dernek mal varligina verdigi bir zarar söz konusuysa tazmini zorunludur.

Dernek üyeliginden çikarilmayi gerektiren haller.

     1. Dernek tüzügüne aykiri davranislarda bulunmak,
     2. Üyenin, dernek tüzügüne göre ödemekle yükümlü oldugu aidat ve benzeri borçlarini 8.madde 3.bendinde belirtildigi sekilde zamaninda ödememesi durumunda yazili ikazlara ragmen 8.Madde 2.bendinde de belirtilen üyelik aidatini alti ay içinde ödememek,
     3. Dernek organlarinca verilen kararlara uymamak,
     4. Üyenin, dernegin faaliyette bulundugu spor dallarinda profesyonel sporcu oldugunun tespit edilmesi,
     5. Üyenin, genel ahlak ve adaba aykiri hareket etmesi, dernegin etik kurallarina uymamasi, dernegin sportif faaliyetlerinden yararlanan diger üyeler, kisiler, ögrenci ve sporculari rahatsiz etmesi, dernek yönetici ve görevlilerini hedef alan mesnetsiz iddia ve hakaretlerde bulunmasi, kendisi hakkinda sikayetçi olunmasi,
     6. Medeni Kanun ve Dernekler Kanunu'na göre, üye olma sartlarini kaybetmis olmak,
Yukarida sayilan durumlardan birinin tespiti halinde, bu durumda olan üye, Yönetim Kurulu karari ile üyelikten çikarilir.
Dernekten çikarilma, üyenin dernege olan birikmis borçlarini sona erdirmez. Çikarilan üyenin birikmis aidat ve diger borçlari varsa ödemesi, dernek mal varligina verdigi bir zarar söz konusuysa tazmini zorunludur.
Dernekten çikan veya çikarilanlar, üye kayit defterinden silinir ve dernek malvarliginda hak iddia edemez.
Üyelikten çikarilan üyenin ilk yapilacak olagan Genel Kurul'da itiraz hakki vardir. Genel Kurul'a itiraz yoluna basvurulmadan, baska bir kanun yoluna basvurulamaz.

A - ÜYELIKTEN IHRAÇ :

Dernek tüzügüne aykiri hareket edenler ile affa ugramis olsalar bile zimmet, iflas, irtikap, rüsvet, hirsizlik dolandiricilik, sahtecilik, inanci kötüye kullanma, hileli iflas suçlarinda kesin biçimde mahkum olanlar Yönetim Kurulu karari ile ihraç edilirler.

B - ÜYELIK IÇIN BASVURAMAYACAKLAR

Tüzügünde 6. Maddesi'nin 5. ve 6. bendi ile 6/A maddesi geregince haklarinda kesin çikarma karari verilmis olanlar üyelik için yeniden basvuruda bulunamazlar.

ÜYELERIN HAK VE GÖREVLERI

MADDE 7:
A. Üyelerin Haklari:
Dernek üyelerinin, genel kurula istirak etmek, dernek organlarina seçilmek ve seçmek, dernegin faaliyet gösterdigi spor dallarinda faal sporcu olarak spor yapmak, dernegin her türlü sosyal ve sportif tesislerinden, Yönetim Kurulu'nun tespit edecegi program ve yönetmelik hükümlerine uygun sekilde ve esit ölçüde yararlanma haklari vardir.
1. Dernek Üyeleri esit haklara sahiptirler. Dernek Üyeleri arasinda dil, irk, renk, cinsiyet, din ve mezhep, aile, zümre ve sinif farki gözetemez; esitligi bozan veya bazi üyelere bu sebeplerle ayricalik taniyan uygulamalar yapilamaz
2.6/A kapsami dahilinde haklarinda kesin çikarma karari olan kisiler disinda baska sebeplerle üyelikten çikarilan kisi Genel Kurul'a müracaat ederek tekrar üyelige alinmasi talebinde bulunur. Bu kisi hakkinda Genel Kurul' un verecegi karar kesindir.
3. Tüzel kisi üyeliklerin sosyal ve sportif tesislerden yararlanma hakki, sadece tüzel kisinin yönetim kurulu baskani tarafindan sahsen kullanilabilir.
Tüzel kisi üye, kendi mensuplari içinden bildirecegi en fazla 4 kisinin daha tesislerden yararlanmasini yazili olarak talep etmesi halinde bu kisilerin yararlanacaklari sportif faaliyetlerin aidatlari yönetim kurulu tarafindan ayrica belirlenir.

B. Üyelerin Görevleri:
1. Tüzükte yer alan aidat ve diger mali yükümlülükleri zamaninda yerine getirmek.
2. Dernegin faaliyet sahasina giren spor dallarindan hangisinde veya hangilerinde faaliyet gösterecegini Yönetim Kurulu’na yazili olarak bildirmek.
3. En az bir spor dalinda faaliyet göstermek. Yönetim Kurulu’nun o spor dali ile ilgili olarak tespit etmis oldugu sportif aidati her yil pesin ödemek.
4. Sosyal ve sportif tesislerin insaati ve gelistirilmesi için Yönetim Kurulu tarafindan tespit edilen katki payinin her yil iki taksitte ödemek.
5. Birden fazla spor dalinda faaliyet gösterildigi takdirde, her spor dalinin sportif aidatini ayri ayri ve her yil pesin ödemek.
6. Faaliyet gösterdigi spor dalinda dernekçe düzenlenen veya katilinan yarismalara, geçerli bir engeli olmadikça, mutlaka katilmak. (Dernek üyeleri, dernegin faaliyet sahasina giren spor dallarinda düzenlenen fakat dernegin temsil edilmedigi resmi veya özel yarismalara, Yönetim Kurulu’nun izni olmaksizin, baska bir dernek veya kurulus adina katilamazlar. Dernegin istirak etmedigi resmi veya özel yarismalarda dernek adini kullanarak yer alamazlar.)
7.Dernekçe düzenlenen veya istirak olunan takim yarismalarinda üyeler, alacaklari kupa ve ödülleri dernek müzesinde muhafaza edilmek üzere dernege vermek zorunlulugundadir.
8.Dernek üyeleri, ancak dernegin açik bir menfaati oldugu hallerde dernekle ticari iliskiye girebilirler.
9.Üyeler Dernege ait spor araç ve gereçleri ile dernegin mallarini en iyi bir sekilde muhafaza etmek ve dernegi maddi zarara sokmamakla yükümlüdür.
10.Üyeler Dernek tüzügüne ve Yönetim Kurulu’nun tüzügün verdigi yetkilere dayanarak çikaracagi yönetmeliklere aykiri hareketlerde bulunamazlar.
11.Üyeler Dernek içinde, dernegin ana gayesi ile bagdasmayacak davranislarda veya Dernekler Kanunun yasakladigi faaliyetlerde ve durumlarda bulunamazlar.
12.Üyeler gerek dernek içerisinde ve gerek dernek disinda dernegin manevi sahsiyetini veya dernek organlarinin onurunu rencide edecek veya dernegin manevi menfaatleri ile bagdasamayacak konusma veya yayinlar yapamazlar.
13.Üyeler gerek dernek içerisinde ve gerek dernek disinda veya spor yarismalarinda spor ahlaki ve sportmenlikle bagdasmayan hareketlerde bulunamazlar.
14.Üyeler dernek içerisinde veya disarida dernek üyeleri arasindaki sosyal dayanisma, sevgi ve ahengi bozan ve diger bir dernek üyesinin onurunu küçültücü hareketlerde bulunamazlar.
15. Dernegin katildigi spor yarismalarinda, lisansli sporcular dernek adina bu müsabakalara istirak ederler ve bu sporcular dernegin tesislerinden Yönetim Kurulu’nun çikaracagi yönetmelik çerçevesinde faydalanirlar.
16.Üyeler, dernek düzenine uymak ve dernege sadakat göstermekle yükümlüdürler. Her üye, dernegin amacina uygun davranmak, özellikle amacin gerçeklesmesini güçlestirici veya engelleyici davranislardan kaçinmakla yükümlüdür.
17.Üyelikten çikan veya çikarilan her üye üyelikte bulundugu her sürenin ödentisini vermek zorundadir. Ödentisini vermeden ayrilan veya çikarilan üyenin birikmis ödentileri hukuki yollarla tahsil edilir.
18.Dernekten çikan veya çikarilan üyenin Dernek mal varliginda herhangi bir hakki yoktur ve hak iddia edemez. Geçmiste ödemis oldugu giris aidati, üye aidati, katki payi, bagis ve diger ödentilerini geri isteyemez.
19.Hiçbir dernek üyesi, dernek ile kendisi, esi, üstsoyu ve altsoyu arasindaki bir hukuki islem veya uyusmazlik konusunda alinmasi gereken kararlarda oy kullanamaz.
20.Toplantida hazir bulunan genel kurul kararlarina katilmayan her üye, karar tarihinden baslayarak bir ay içinde; toplantida hazir bulunmayan her üye karari ögrenmesinden baslayarak bir ay içinde ve her halde karar tarihinden baslayarak üç ay içinde mahkemeye basvurmak suretiyle kararin iptalini isteyebilir. Diger organlarin kararlarina karsi, dernek içi denetim yollari tüketilmedikçe iptal davasi açilamaz.

ÜYELERIN DERNEGE KARSI MALI SORUMLULUK VE YÜKÜMLÜLÜKLERI
MADDE 8:
     1. Dernege üye olacaklar için giris aidati tutarini Yönetim Kurulu belirler. Eslerden biri dernege üye ise diger es dernek üyesi olmak için giris aidati olarak bu miktarin yarisini öder. Üye çocuklarinin ve dernek üyesi olmayan üye eslerinin dernek tesislerinden ne sekilde istifade edeceklerini ve bunun aidatini Yönetim Kurulu belirler.
     2. Dernek üyeleri (750,00.-TL) yillik aidati (eslerden her ikisi de dernek üyesi ise, bir es bu miktari tam, diger es ise ½ olarak öder) Bu miktarlari arttirmaya veya eksiltmeye genel kurul yetkilidir. Yönetim Kurulunca tespit ve ilan edilmis sportif aidatlardan yaptigi spor veya sporlara ait olani ve sosyal ve sportif tesislerin insaatina ve gelistirilmesine katki payini ödemekle yükümlüdür. Aidat ödentilerini 8/3. maddede belirtilen zamanda ödemeyen üyelerimizin aidat ödentileri, Devlet Istatistik Enstitüsü tarafindan, 31 Temmuz ile bir önceki yilin Aralik ayinda açiklanan, Tüketici Fiyatlari Genel Indeksi artis orani uygulanarak tahsil edilir.
     3. Yillik aidat ile sportif ve sosyal tesislerin insaat ve gelistirilmesine katki payi ödemeleri Ocak ve Temmuz aylari içinde iki esit taksitte, faaliyette bulunulacak spor dali veya dallarina ait sportif aidat ödemeleri, Ocak ayi içinde pesin ödenir
     4. Saglik nedenleriyle veya görevleri dolayisiyla aktif spor yapmasina imkan olmayan üye veya üye eslerinden, Yönetim Kurulu uygun gördügü takdirde her yil en az bir spor dali için yatirmak zorunda olduklari sportif aidat alinmaz.

DERNEGE KARSI MALI YÜKÜMLÜLÜKLERINI SÜRESINDE YERINE GETIRMEYENLERE UYGULANACAK YÖNTEM
MADDE 9:
Bir hesap dönemi içinde mali yükümlülüklerini yerine getirmeyen üyenin, dernege beyan etmis oldugu adresine taahhütlü mektup gönderilerek, yükümlülügünü yerine getirmedigi takdirde, hakkinda tüzügün 9. maddesi uygulanarak, üyelik kaydinin kapatilacagi ihtaren bildirilir.

Tebligat tarihinden itibaren 30 gün içinde veya tebligat yapma olanagi bulunamamissa borcun ödenmesi gereken dönemin son gününden itibaren 30 gün içinde borcunu tamamen ödemeyen üyenin üyelik kaydi Yönetim Kurulu karariyla kapatilir.

Kaydi kapatilan üye bir yil (Bu süre Yönetim Kurulu karariyla 5 yila kadar uzatilabilir.) içinde basvuruda bulundugu takdirde eski borcunu aradan geçen süre içinde üyeligi kapatilmasaydi ödeyecegi miktari ve geçen zaman için Yönetim Kurulunun belirleyecegi farki ödeyerek üyelik hakkini tekrar kazanir.

Kaydi kapatildiktan sonra Yönetim Kurulu’nun koydugu süre içinde basvuruda bulunmayanlar, bu süre geçtikten sonra, ancak giris aidati ve diger yükümlülükleri yerine getirerek, yeniden üye olabilirler. Her üye dernege adres bildirmek ve degistigi takdirde yazili olarak haber vermekle yükümlüdür. Adres bildirilmemesi veya degisikliginin haber verilmemesi nedeniyle üyenin yapilacak tebligatlari alamamasindan dogacak magduriyetin sorumlulugu üyenin kendisine aittir.

ÜYELIGE ALINIS SEKIL VE SARTLARI
MADDE 10:
Dernege üye olacak kisinin basvuru formlarini eksiksiz doldurmus, mali yükümlülüklerini yerine getirmis ve iki dernek üyesinin formlardaki imzalariyla dernek aday üyeligi için Yönetim Kuruluna önerilmis olmasi gerekir.

Aday üyelik önerisi Yönetim Kurulunda görüsülür. Aday, üyelige kabul edilmezse, Yönetim Kurulu red sebebini bildirmek zorunda degildir. Adaya üyeliginin kabul edilmedigi bildirilerek ödemeleri iade edilir. Üyelige kabule mani bir neden yoksa adayin üyeligi ilan edilmek üzere 15 gün askiya çikarilir. Aski süresi içinde dernek üyelerinden bir itiraz gelmedigi takdirde 15. gün sonunda üyelige kabul kesinlesmis olur. Üyelige itirazlar Yönetim Kuruluna yapilir. Yönetim Kurulunun verecegi karar kesindir. Yönetim Kurulu üyelik basvurularini 30 gün içinde neticelendirir.

DERNEGIN ORGANLARI
MADDE 11:
1. Genel Kurul
2. Yönetim Kurulu
3. Denetleme Kurulu
4. Onur Kurulundan ibarettir.

Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Onur Kurulu seçimlerinde, Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Onur Kurulu’na aday olmak isteyen üyeler, baskan ve asil ve yedek üyelerden olusturulacak Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Onur Kurulu listelerini ilgili kisilerin kisa öz geçmislerini, ve dernege aidat ve baska nam altinda borcu olmadigina iliskin belge, ögrenim belgesi ve sabika kaydindan olusan dosyasini Genel Kurul 1. Toplanti tarihinden en az 1 hafta önce, Onur Kurulu’na yazili olarak sunulacaktir. Bu aday listesinde yer alan baskan ve üyelerin, dernek üyeligi 3 yildan az olmayacak, dernege aidat ve baska nam altinda borçlari olmayacak, herhangi bir sekilde yönetim görevini ifasini engelleyecek bir yasal engeli bulunmayacaktir.

Genel Kurul tarafindan dernek organlarindan birine seçilen üye diger bir organda ayni zamanda görev alamaz. Birden fazla organa seçilen üye bunlardan birini tercih ederek, 3 gün içinde Genel Kurul Baskani’na bildirmek mecburiyetindedir. Bu bildiriyi yapmadigi takdirde en çok oy aldigi organa seçilmis olur.

GENEL KURUL TOPLANTI ZAMANI – ÇAGIRI USULÜ VE TOPLANTI SEKLI
MADDE 12:

A. Genel Kurul Dernegin en yüksek organidir. Genel Kurul toplantilarina, dernege karsi Genel Kurulun ait oldugu ve daha önceki dönemlere ait mali yükümlülüklerini tüzükte belirtilen sekilde yerine getirmis üyeler katilabilirler.
B. Dernegin hesap dönemi, her yilin 1 Ocak – 31 Aralik tarihleri arasidir. Olagan Genel Kurul toplantisi, hesap dönemi bitimindeki Ocak ayi içinde yapilir. Dernek organlarinda görev alacaklarin seçimi üç yilda bir yapilir. Seçim yapilmayan yillarda toplanan Olagan Genel Kurul toplantilarinda bütçe tetkik edilir ve onaylanir.
C. Genel Kurul, Yönetim Kurulu tarafindan toplantiya davet edilir.

Yönetim kurulu, dernek tüzügüne göre genel kurula katilma hakki bulunan üyelerin listesini düzenler. Genel kurula katilma hakki bulunan üyeler, en az on bes gün önceden, toplantinin günü, saati, yeri ve gündemi en az bir gazetede veya dernegin internet sayfasinda ilan edilmek, yazili olarak bildirilmek, üyenin bildirdigi elektronik posta adresine ya da iletisim numarasina mesaj gönderilmek veya mahalli yayin araçlari kullanilmak suretiyle toplantiya çagrilir. Bu çagrida, çogunluk saglanamamasi sebebiyle toplanti yapilamazsa, ikinci toplantinin hangi gün, saat ve yerde yapilacagi da belirtilir. Ilk toplanti ile ikinci toplanti arasindaki süre yedi günden az, altmis günden fazla olamaz. Toplanti, çogunluk saglanamamasi sebebinin disinda baska bir nedenle geri birakilirsa, bu durum geri birakma sebepleri de belirtilmek suretiyle, ilk toplanti için yapilan çagri usulüne uygun olarak üyelere duyurulur. Ikinci toplantinin geri birakma tarihinden itibaren en geç alti ay içinde yapilmasi zorunludur. Üyeler ikinci toplantiya, birinci fikrada belirtilen esaslara göre yeniden çagrilir. Genel kurul toplantisi bir defadan fazla geri birakilamaz. Bütün yazi ve ilanlarda Yönetim Kurulu yillik faaliyet ve gelir gider raporlari ile Denetim Kurulu raporunun dernek merkezinde üyelerin incelemelerine hazir olarak bulunduruldugu belirtilir.

GENEL KURUL TOPLANTI YETER SAYISI:
MADDE 13:
Genel Kurul toplantilarinin yapilabilmesi için, toplantiya katilma hakkina sahip üyelerin yaridan bir fazlasinin (tüzük degisikligi ve dernegin feshi hallerinde üçte ikisinin) toplantida hazir bulunmalari gerekir. Birinci toplantida yukarida belirtilen çogunluk saglanamazsa, ikinci toplanti çogunluk aranmaksizin hazir bulunan üyelerle yapilir. Ancak ikinci toplantinin yapilmasi için hazir bulunmasi gereken üye sayisinin, Yönetim ve Denetleme Kurullari’nin asil üye sayilari toplaminin iki katindan az olmamasi gereklidir.

GENEL KURUL TOPLANTILARININ GERI BIRAKILMASI
MADDE 14:
Genel Kurul Toplantisinin herhangi bir nedenle geri birakilmasinin gerekmesi halinde, bu durum geri birakilma sebepleri de belirtilerek, toplanti ilaninin yapildigi gazeteye ikinci bir ilan verilerek üyelere duyurulur. Geri birakilan toplantinin iki ay içinde yapilmasi zorunludur. Geri birakilan toplantinin yeniden yapilma ilani için, tüzügün 12. ve 13. madde hükümleri tekrar uygulanir. Genel Kurul toplantilari bir defadan fazla geri birakilamaz.

OLAGANÜSTÜ GENEL KURUL TOPLANTISI
MADDE 15:

Asagidaki hallerde Genel Kurul, Yönetim Kurulu tarafindan olaganüstü toplantiya davet edilir.
     1. Dernek üyelerinin beste birinin yazili basvurulari üzerine.
     2. Baskan veya Yönetim Kurulunun istifa etmesi halinde yeniden seçime gitmek için.
     3. Denetleme Kurulunun yazili istegi üzerine.
     4. Yönetim Kurulunun gerekli gördügü hallerde.
     5. Dernegin Yönetim Kurulu disindaki seçilmis organlarinda üye sayisinin, yedek üyelere ragmen, toplanti yeter sayisinin altina düsmesi veya bu organlardaki üyelerin toptan istifalari halinde, bu organlarin yeniden seçiminin yapilabilmesi için.

Yönetim Kurulu yukaridaki hallerde bir ay içinde Olaganüstü Genel Kurul toplantisi daveti yapmakla yükümlüdür.
Yönetim Kurulu bu görevini yerine getirmezse, Denetleme Kurlunun veya toplanti isteginde bulunmus üyelerden birinin basvurusu üzerine, mahalli sulh hukuk hakimi, dernek üyelerinden üç kisilik bir heyeti, Genel Kurulu Olaganüstü toplantiya çagirmakla görevlendirir.

GENEL KURUL TOPLANTILARINDA UYULACAK GÖRÜSME USULÜ
MADDE 16:

     A. Genel Kurul toplantilari Dernek Baskani’nin, onun bulunmadigi toplantilarda Yönetim Kurulu Üyelerinden birinin konusmasi ile açilir.
     Genel Kurul Toplantisina katilma hakkina sahip üyeler, Yönetim Kurulu tarafindan düzenlenmis listede, adlarinin karsisini imza ederek, toplanti salonuna girerler.
     Tüzügün 13. maddesinde belirtilen toplanti yeter sayisi saglandigi takdirde, bu durum bir tutanakla tespit edilir.

     B. Açilis konusmasindan sonra açik oyla Genel Kurul Baskanlik Divani seçimi yapilir. Genel Kurul Baskanlik Divani bir baskan, bir baskan yardimcisi ve iki katipten olusur.

     C. Toplantinin yönetimi toplanti Divan Baskanina aittir. Toplanti tutanagini divan katipleri tutarlar. Bu tutanaklar toplanti divan baskani ve üyeleri tarafindan birlikte imzalanir.

     D. Genel Kurul toplantisinda, sadece gündemde yer alan maddeler görüsülür. Ancak, toplantida hazir bulunan üyelerden en az onda birinin, gündeme konarak görüsülmesini istedigi konularin, gündeme ilavesi zorunludur.

      E. Genel Kurul’da her üyenin bir oy hakki vardir; üye oyunu sahsen kullanmak zorundadir. Onursal üyeler Genel Kurul toplantilarina katilabilir ancak oy kullanamazlar. Tüzel kisinin üye olmasi halinde tüzel kisinin Yönetim Kurulu      Baskani veya temsille görevlendirecegi kisi oy kullanir.

GENEL KURULUN GÖREV VE YETKILERI
MADDE 17:
     1.
Dernek organlarini seçmek.
     2. Gerektiginde dernek tüzügünü tamamen veya kismen degistirmek.
     3. Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu raporlarini görüsmek ve bu kurullarin aklanmalarini karara baglamak.
     4. Yönetim Kurulunca hazirlanan bütçeyi görüsmek, aynen veya degistirerek kabul etmek.
     5. Dernek adina tasinmaz mallar alinmasi veya mevcut tasinmaz mallarin satilabilmesi için Yönetim Kuruluna yetki vermek.
     6. Dernegin bir baska dernekle birlesmesine karar vermek.
     7. Dernegin feshine karar vermek.
     8. Dernek amacina uygun olmak kaydiyla spor tesisleri veya sosyal tesisler kurmak veya mevcutlari degistirmek ve büyütmek için Yönetim Kuruluna yetki vermek.
     9. Derneklerle ilgili tüm yasa metinlerde ve bu tüzükte Genel Kurul tarafindan yapilmasi belirtilmis bütün görevleri ve görüsmeleri yapmak ve bu konulari karara baglamak.
   10. Üyelige kabul ve üyelikten çikarma hakkinda son karari vermek.

GENEL KURUL KARARLARINDA ARANACAK YETER SAYI: 
MADDE 18:

Genel Kurulda kararlar, asagida belirtilen iki konu haricinde, oy çokluguyla alinir.

     1. Dernek adina tasinmaz mallar satin almak veya mevcut tasinmazlari satmak için Yönetim Kuruluna yetki verilmesi.
     2. Dernegin feshi veya isminin degistirilmesi veya bir baska dernekle birlesmesi konularinin karara baglanmasi.

Yukarida 1 ve 2 numarali bendlerde bahsedilen konularin Genel Kurulda görüsülebilmesi için Toplanti Gündemine önceden konmus ve ilan edilmis olmasi zorunludur.
Bu konularin Genel Kurulda ele alinabilmesi için 1. Toplantida Genel Kurula katilma hakkina sahip üyelerin 2/3’ünün toplantiya katilmis olmasi, kabulü için ise toplantiya katilan üyelerin 2/3’ünün kabul oyu gereklidir.
Eger birinci toplantiya, toplantiya katilma hakkina sahip üyelerin 2/3’ü katilmaz ve toplanti yapilamazsa, ikinci toplantida bu çogunluk aranmaz ve toplanti katilan üyelerle açilir. Ancak yukaridaki önerilerin ikinci toplantida kabulü için de toplantiya katilan üyelerin 2/3’ünün oyu sarttir.

YÖNETIM KURULU BASKAN VE ÜYELERININ SEÇIMI, GÖREV BÖLÜMÜ VE YETKILERI
MADDE 19:
A. Seçim, Görev Bölümü, Çalisma Yöntemi:

Yönetim Kurulu için bir Baskan, yedi Asil Yönetim Kurulu Üyesi ve bes Yedek Yönetim Kurulu Üyesinden olusan liste Genel Kurul tarafindan gizli oyla; oylamaya sunulan Baskan ayri, asil üyeler ayri, yedek üyeler ayri olarak seçilirler.

Yönetim Kurulunun görev süresi üç yildir.
Seçimli Genel Kurul Toplantisi’na 3 (Üç ) ay veya daha az bir zaman kala her ne sebeple olursa olsun Yönetim Kurulu Baskani’nin istifasi, saglik ve benzeri bir sebeple görevinden ayrilmasi ya da Yönetim Kurulu’ nun istifalar nedeniyle salt çogunlugun altina düsmesi halinde, yapilacak ilk olagan Genel Kurul toplantisinda Dernek Baskani ile yeni Yönetim Kurulu üyeleri seçilir. Istifa etmemis yönetim kurulu üyeleri, seçimli olagan genel kurul toplantisina kadar görevlerine devam ederler.

Her ne sebeple olursa olsun, Dernek Baskanliginin bosalmasi halinde, Dernegi; yeni baskan seçilip göreve baslayincaya kadar II. Baskan temsil ve idare eder.

Seçimli Genel Kurul Toplantisina 3 (Üç) aydan fazla bir zaman kala her ne sebeple olursa olsun Yönetim Kurulu Baskaninin istifasi, saglik ve benzeri bir sebeple görevinden ayrilmasi, ya da Yönetim Kurulu’ nun istifalar nedeniyle salt çogunlugun altina düsmesi halinde yeni Yönetim Kurulu Baskani ve Yönetim Kurulu üyelerinin seçimi için 30 (otuz) gün içinde Olaganüstü Genel Kurul Toplantisi yapilir. 

Seçimli Genel kurul Toplantisini takiben yapilacak ilk yönetim kurulu toplantisinda, Yönetim Kurulu asil üyeleri arasindan; bir ikinci Baskan, bir Genel Sekreter, bir Muhasip Üye, bir Tenis Sube Kaptani, bir Eskrim Sube Kaptani, bir Dagcilik Sube Kaptani, bir Sportif Oyunlar Sube Kaptani seçilir. Bir üye birden fazla göreve seçilebilir.

Yönetim Kurulu Asil Üyelerinden herhangi birisinin, istifasi veya görevini sürdürmesi ile ilgili yasal bir engelinin ortaya çikmasi halinde en fazla oy almis yedek üye onun yerine göreve çagrilir. Üst üste üç Yönetim Kurulu toplantisina mazeret bildirmeden katilmayan Yönetim Kurulu üyesinin üyeligi, Yönetim Kurulunun karar almasi halinde düser.

B. Görev ve Yetkiler:

1. Yönetim Kurulu dernegin yürütme organidir. Yasalar ve tüzük hükümleri çerçevesinde dernegi yönetir.
2. Yönetim Kurulu Baskani gerek dernek ve gerek Yönetim Kurulu adina, dernegi resmi veya özel gerçek ve tüzel kisilere, daire ve kurullara karsi temsil yetkisine sahiptir.
3. Dernegi mali sorumluluk veya herhangi bir yükümlülük altina sokacak sözlesmelerde ve para ile ilgili islemlerde Baskan, onun olmadigi hallerde yerine Ikinci Baskan, her ikisinin yoklugunda yerlerine Genel Sekreter ile her durumda mutlaka Muhasip Üyenin müsterek imzalarinin bulunmasi zorunludur.
4. Ikinci Baskan, Baskanin yoklugunda ona vekalet eder ve onun sorumlulugu altindaki islerin yürütülmesini saglar.
5. Genel Sekreter, Yönetim Kurulunun aldigi sosyal ve idari içerikli kararlarin yerine getirilmesini takip eder. Üye kayitlarinin düzgün tutulmasini ve personelin çalismasini denetler. Dernek islerinin daha iyi yürütülmesi ve sosyal tesislerin iyi isletilmesi için gereken önlemlerin alinmasini saglar. Üyelere yönelik sosyal ilgi ve dayanismayi güçlendirici etkinlikler düzenler. Dernek üye ve sporcularinin elde ettigi dereceler için bir onur sicili, kupa ve ani armaganlar için müze düzenler. Gerekli gördügü hallerde bu isler için komiteler kurar.
6. Muhasip Üye dernegin mali islemlerini yürütür. Yasal defterlerin kanun ve usullere uygun tutulup tutulmadigini, üyelerin yükümlülüklerini zamaninda yerine getirip getirmediklerini denetler. Hesap dönemi sonunda mali durumu gösterir hesap raporu ile bütçe tasarisi hazirlar. Muhasip üyenin sorumlulugu altinda dernek kasasinda en fazla 2.500,00TL (ikibinbesyüzTL) bulundurulur. Dernegin nakit varligi bankaya yatirilir. Bankalardan para, Yönetim Kurulu Baskani, onun olmadigi hallerde yerine Ikinci Baskan, her ikisinin yoklugunda yerlerine Genel Sekreter ile her durumda mutlaka Muhasip Üyenin müsterek imzalariyla çekilir. Dernek tahsilatlari, yasal olarak belirlenmis alindilarla yapilir.
7. Dernegin faaliyet alanina giren spor dallarini yürütmekle görevli olan dört Sube Kaptani, kendi sorumluluklari altindaki spor faaliyetlerini, tüzük hükümleri ve Yönetim Kurulu program ve yönetmelikleri çerçevesinde, üye ve sporcularin en iyi yararlanabilecekleri sekilde yürütürler.
8. Yönetim Kurulu, islerinin daha iyi yürütülebilmesi için asagidaki Komiteleri olusturabilir. Bu komitelerden sporla ilgili olanlar, ait olduklari spor dalinin Sube Kaptaninin, sosyal ve kültürel amaçli olanlar, Genel Sekreter’in baskanligi ve sorumlulugu altindadirlar.

a. Tenis Komitesi.
b. Enternasyonal Yarismalar Komitesi.
c. Eskrim Komitesi.
d. Dagcilik Komitesi.
e. Sportif Oyunlar (Basketbol, Masa Tenisi) Komitesi.
f. Sosyal Çalismalar Komitesi.
g. Müze Komitesi.

Bu komiteler seçildikleri tarihten itibaren on bes gün içinde program ve bütçelerini hazirlayarak, Yönetim Kuruluna sunarlar. Bu program ve bütçeler Yönetim Kurulunca görüsülerek karara baglanir. Yönetim Kurulu, gerekli gördügü hallerde bir veya birkaç Yönetim Kurulu Üyesi veya Dernek Üyesini görevlerinde yardimci olmak ve komite çalismalarina katilmak üzere komitelerde görevlendirebilir.
Komitelerde kararlar oy çokluguyla alinir. Esit oy çikmasi halinde, komite baskaninin oyu iki sayilir. Komite kararlari, düzenli olarak komite karar defterine islenir. Yönetim Kurulu her zaman komite kararlarinin uygulanmasini veto etmek ve komiteleri kapatmak hakkina sahiptir.
9. Yönetim Kurulu istediginde dernegin temsil görevini üyelerinden birine veya bir üçüncü kisiye verebilir.
Bu yetkiyi ayni usulle geri alabilir.

YÖNETIM KURULU TOPLANTILARI VE KARAR YETER SAYISI
MADDE 20:
Yönetim Kurulu ayda en az iki defa toplanti yapar. Toplantinin açilabilmesi için gereken üye yeter sayisi Baskan dahil bestir. Kararlar oy çoklugu ile alinir. Esit oy çikmasi durumunda Baskaninin oyu iki sayilir.

DENETLEME KURULU SEÇIMI, GÖREV VE SORUMLULUKLARI
MADDE 21:

Denetleme Kurulunun üç asil ve üç yedek üyesi vardir. Bunlar Genel Kurul tarafindan gizli oyla ve asiller ayri yedekler ayri olarak seçilir. Denetleme Kurulunun görev süresi üç yildir.

Denetleme Kurulu, Yönetim Kurulu karar defterini ve hesaplarini, dernek defter ve kayitlarini diledigi zaman denetleme yetkisine sahiptir. Denetlemelerin arasinin alti ayi geçmemesi zorunludur. Denetleme Kurulu, her yil Ocak ayinda yapilan Genel Kurul Toplantisina, Yönetim Kurulunun bir yillik çalismalari ve hesaplari hakkinda yazili rapor sunmakla yükümlüdür.

Denetleme Kurulu gerekli gördügü hallerde Olaganüstü Genel Kurul Toplantisi istemeye yetkilidir. Böyle bir gerek görmesi halinde Olaganüstü Genel Kurul yapilmasi için tespit ettigi gerekçeleri ve toplanti istegini yazili olarak Yönetim Kurulu’na bildirir. Yönetim Kurulu bu istegi 30 gün içinde yerine getirmezse, Sulh Hukuk Hakimligi’ne basvurarak hakimin atayacagi üç dernek üyesinin Olaganüstü Genel Kurulu toplantiya çagirmasini saglamakla görevlidir.

Denetleme Kurulu’na seçilen asil üyelerden herhangi birisinin istifasi veya yasal nedenlerden dolayi, görevini sürdürmesine olanak kalmamasi halinde, yerine en çok oy almis yedek üye göreve çagirilir. Denetleme Kurulu asil üyeliklerinden üçünün de istifa nedeniyle bosalmasi halinde, Kurul toptan istifa etmis sayilir ve yeni Denetleme Kurulu seçilebilmesi için Olaganüstü Genel Kurul’a gidilir.

MADDE 22: (Bu madde yürürlükten kaldirilmistir.)

MADDE 23: Bu madde yürürlükten kaldirilmistir.)

ONUR KURULU
MADDE 24:

Onur Kurulu’nun bes asil ve iki yedek üyesi vardir. Bunlar Genel Kurul tarafindan gizli oyla ve asiller ayri yedekler ayri olarak seçilir. Onur Kurulu’nun görev süresi üç yildir.

Onur Kurulu Asil Üyeleri kendi aralarinda bir Baskan, bir Baskan Yardimcisi ve bir Raportör Üye seçerler. Kurul toplantilarini Baskan, onun olmadigi hallerde Baskan Yardimcisi yönetir.

Onur Kurulu, Yönetim Kurulu’nun yazili istegi üzerine toplanir.

Kurul üyelerinden birinin istifasi veya yasal nedenlerle görevini sürdürme olanaginin kalmamasi halinde en fazla oy alan yedek üye onun yerine göreve çagrilir.

      KURULUN GÖREVI:

     - Dernegin yararlari ve yönetimi konusunda Yönetim Kurulunca talep edildigi takdirde, tavsiye niteliginde raporlar vermek ve gerekli hallerde tüzük hükümlerini yorumlamak.
     - Dernek tüzügüne aykiri hal ve harekette bulunan üyeler ve sporcularin durumlarini degerlendirmek, gerekli disiplin sorusturmasini yapmak ve karar verilmesine yardimci olmasi amaciyla Yönetim Kurulu’na ön rapor hazirlamak.
     - Genel Kurul seçimli yillarda Yönetime aday olmak isteyen ve madde 11’ de belirtildigi sekilde bir listeyle Onur Kurulu’na basvuran, Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Onur Kurulu asil ve yedek listelerini, Genel Kurul’ a sunmak ve bu konuyla ilgili sekretarya görevinin yürütülmesini saglamak.

ONUR KURULU TARAFINDAN VERILEBILECEK CEZALAR
MADDE 25:
(Bu madde yürürlükten kaldirilmistir).

DERNEGIN GELIRLERI
MADDE 26:
a.
Yeni üye olacaklardan alinacak giris aidati.
b. Üyelerin ödeyecegi yillik aidat.
c. Üyelerin ödeyecegi sportif aidat.
d. Üyelerin ödeyecegi sportif ve sosyal tesislerin insaati ve gelistirilmesine katki aidati.
e. Teberrular.
f. Sportif, kültürel ve sosyal etkinliklerden elde edilecek bagislar.
g. Dernek sosyal tesislerinin islettirilmesinden elde edilecek gelirler.
h. Yasal mevzuat uyarinca Derneklerin elde etmesinde veya kabul etmesinde sakinca bulunmayan diger gelirler.

DERNEGIN DEFTER TUTMA ESAS VE USULLERI VE TUTULACAK DEFTERLER
MADDE 27:
DEFTER TUTMA ESASLARI
Dernekte, isletme hesabina göre defter tutulur. Ancak yillik brüt gelirin 2005 yili için 500 Bin TL’ yi asmasi durumunda takip eden hesap döneminden baslayarak bilanço esasina göre defter tutulur.
Bilanço esasina geçilmesi durumunda üst üste iki hesap döneminde yukarida belirtilen haddin altina düsülürse, takip eden yildan itibaren isletme hesabina dönülebilir.
Yukarida belirtilen hadde bagli kalmaksizin Yönetim Kurulu karari ile bilanço esasina göre defter tutulabilir.
Dernegin ticari isletmesi açilmasi durumunda bu ticari isletme için ayrica Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre defter tutulur.

KAYIT USULÜ
Dernegin defter ve kayitlari Dernekler Yönetmeliginde belirtilen usul ve esasa uygun olarak tutulur.

TUTULACAK DEFTERLER
Dernekte, asagida yazili defterler tutulur.
     a) Isletme esasinda tutulacak defterler ve uyulacak esaslar asagidaki gibidir:
     1- Karar Defteri: Yönetim Kurulu kararlari tarih ve sirasiyla bu deftere yazilir ve kararlarin alti toplantiya katilan üyelerce imzalanir.
     2- Üye Kayit Defteri: Dernege üye olarak girenlerin kimlik bilgileri dernege giris ve çikis tarihleri bu deftere islenir. Üyelerin ödedikleri giris ve yillik aidat miktarlari bu deftere islenebilir.
     3- Evrak Kayit Defteri: Gelen ve giden evraklar tarih ve sira numarasi ile bu deftere kaydedilir. Gelen evraklarin asillari ve giden evrakin kopyalari dosyalanir. Elektronik posta yoluyla gelen veya giden evraklar çiktisi alinmak suretiyle saklanir.
     4- Demirbas defteri: Dernege ait demirbaslarin edinme tarihi ve sekli ile kullanildiklari veya verildikleri yerler ve kullanim sürelerini dolduranlarin kayitlari düsürülmesi bu deftere islenir.
     5- Isletme hesabi Defteri: Dernek adina alinan gelirler ve yapilan giderler açik ve düzenli olarak bu deftere islenir.
     6- Alindi Belgesi Kayit Defteri: Alindi belgelerinin seri ve sira numaralari bu belgeleri alan ve iade edenlerin adi soyadi ve imzalari ile aldiklari ve iade ettikleri tarihler bu deftere islenir.
     7- Onur Kurulu Karar Defteri: Onur Kurulu toplantilarinda alinan kararlar, tarih ve sira numarasi belirtilerek bu deftere yazilir. Kararlarin alti Onur Kurulu üyeleri tarafindan imzalanir.

     b)
Bilanço esasinda tutulacak defterler ve uyulacak esaslar asagidaki gibidir:
     1- (a) bendinin 1, 2, 3 ve 6, 7 nci alt bentlerinde kayitli defterler bilanço esasinda defter tutulmasi durumunda da tutulur.
     2- Yevmiye defteri , Büyük Defter ve Envanter Defteri: Bu defterlerin tutulma usulü ile kayit sekli Vergi Usul Kanunu ile bu Kanunun Maliye Bakanligina verdigi yetkiye istinaden yayimlanan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebligleri esaslarina göre yapilir.

Defterlerin Tasdiki:
Dernekte tutulmasi zorunlu olan defterler kullanmaya baslamadan önce Il Dernekler Müdürlügü' ne veya notere tasdik ettirilir. Bu defterlerin kullanilmasina sayfalari bitene kadar devam edilir ve defterlerin ara tasdiki yapilmaz. Ancak, bilanço esasina göre tutulan defterler ile form veya sürekli form yaprakli defterlerin, kullanilacagi yildan önce gelen son ayda her yil yeniden tasdik ettirilmesi zorunludur.

Gelir Tablosu ve Bilanço Düzenlenmesi:
Isletme hesabi esasina göre kayit tutulmasi durumunda yil sonlarinda (31 Aralik) (Dernekler Yönetmeligi Ek-16' da belirtilen) " Isletme Hesabi Tablosu düzenlenir. Bilanço esasina göre defter tutulmasi durumunda ise, yil sonlarinda (31 Aralik) Maliye Bakanliginca yayimlanan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliglerini esas alarak bilanço ve gelir tablosu düzenlenir.

DERNEGIN GELIR VE GIDER ISLEMLERI
MADDE 28:

GELIR VE GIDER BELGELERI;
Dernek gelirleri, (Dernekler Yönetmeligi EK-17' de örnegi bulunan) " Alindi Belgesi" ile tahsil edilir. Dernek gelirlerinin bankalar araciligi ile tahsili halinde banka tarafindan düzenlenen dekont veya hesap özeti gibi belgeler alindi belgesi yerine geçer.
Dernek giderleri ise fatura, perakende satis fisi, serbest meslek makbuzu gibi harcama belgeleri ile yapilir. Ancak dernegin, Gelir Vergisi Kanununun 94. Maddesi kapsaminda bulunan ödemeleri için Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre gider pusulasi, bu kapsamda da bulunmayan ödemeleri için (Dernekler Yönetmeligi EK-13' de örnegi bulunan)" Gider Makbuzu" düzenlenir.
Dernek tarafindan kisi, kurum veya kuruluslara yapilacak bedelsiz mal ve hizmet teslimleri( Dernekler Yönetmeligi EK-14'de örnegi bulunan) " Ayni Yardim Teslim Belgesi" ile yapilir. Kisi, kurum veya kuruluslar tarafindan dernege yapilacak bedelsiz mal ve hizmet teslimleri ise(Dernekler Yönetmeligi EK-15'te örnegi bulunan ) "Ayni Bagis Alindi Belgesi" ile kabul edilir.

Alindi Belgeleri:
Dernek gelirlerinin tahsilinde kullanilacak " Alindi Belgeleri" (Dernekler Yönetmeligi EK-17' de gösterilen biçim ve ebatta ) yönetim kurulu karariyla, matbaaya bastirilir. Alindi belgelerinin bastirilmasi ve kontrolü, matbaadan teslim alinmasi, deftere kaydedilmesi, eski ve yeni saymanlar arasinda devir teslimi ve alindi belgesi ile dernek adina gelir tahsil edecek kisi veya kisiler tarafindan bu alindi belgelerinin kullanimina ve toplanilan gelirlerin teslimine iliskin hususlarda Dernekler Yönetmeliginin ilgili hükümlerine göre hareket edilir.

Yetki Belgesi:
Dernek adina gelir tahsil edecek kisi veya kisiler, yetki süresi de belirtilmek suretiyle, yönetim kurulu karari ile tespit edilir. Gelir tahsil edecek kisilerin açik kimligi, imzasi ve fotograflarini ihtiva eden (Dernekler Yönetmeligi EK-19' da Örnegi bulunan ) " Yetki Belgesi" dernek tarafindan üç nüsha olarak düzenlenerek, dernek yönetim kurulu baskaninca onaylanir. Yetki belgelerinin birer sureti dernekler birimlerine verilir. Yetki belgesi ile ilgili degisiklikler yönetim kurulu baskaninca, onbes gün içerisinde dernekler birimine bildirilir.
Dernek adina gelir tahsil edecek kisiler, ancak adlarina düzenlenen yetki belgelerinin bir suretinin dernekler birimine verilmesinden itibaren gelir tahsil etmeye baslayabilirler. Yetki belgesinin kullanimi, yenilenmesi, iadesi ve sair hususlarda Dernekler Yönetmeliginin ilgili hükümlerine göre hareket edilir.

Gelir ve Gider Belgelerinin Saklama Süresi:
Defterler hariç olmak üzere, dernek tarafindan kullanilan alindi belgeleri, harcama belgeleri ve diger belgeler özel kanunlarda belirtilen süreler sakli kalmak üzere, kaydedildikleri defterlerdeki sayi ve tarih düzenine uygun olarak 5 yil süreyle saklanir.

DERNEGIN BÜTÇESI
MADDE 29:

Dernegin para ile ilgili bütün isleri,Genel Kurul tarafindan onaylanmis bir bütçeye göre,tüzük hükümlerine ve Yönetim Kurulunun alacagi kararlara uygun olarak, Muhasip Üye tarafindan yürütülür. Dernek bütçesi, her yilin 1 Ocak - 31 Aralik tarihleri arasindaki dönemi kapsar. Bütçede, dernegin faaliyet sahasina giren tüm spor dallari ve dernegin sosyal ve sportif tesisleri için, ayri ayri gelir ve gider fasillarina yer verilir.
Yönetim Kurulu, gerekli gördügü hallerde, bütçe fasillari arasinda aktarma yapma yetkisine sahiptir.

BEYANNAME VERILMESI
MADDE 30:

Dernegin, bir yil önceki yila ait faaliyetleri ile gelir ve gider islemlerinin yil sonu itibariyle sonuçlarina iliskin (Dernekler Yönetmeligi EK- 21' de sunulan) " Dernek Beyannamesi" dernek yönetim kurulu tarafindan doldurarak, her takvim yilinin ilk dört ayi içinde dernek baskani tarafindan mahallin mülki idare amirligine verilir.

BILDIRIM YÜKÜMLÜLÜGÜ
MADDE 31:

Mülki amirlige yapilacak bildirimler;
Genel Kurul Sonuç Bildirimi
Olagan veya olaganüstü genel kurul toplantilarini izleyen otuz gün içinde, yönetim ve denetim kurullari ile diger organlara seçilen asil ve yedek üyeleri içeren (Dernekler Yönetmeligi EK-3' te sunulan) " Genel Kurul Sonuç Bildirimi" ve ekleri yönetim kurulu baskani tarafindan mülki idare amirligine bildirilir:

Genel kurul sonuç bildirimine;
     1- Divan baskani, baskan yardimcilari ve yazman tarafindan imzalanmis genel kurul toplanti tutanagi örnegi,
     2- Tüzük degisikligi yapilmissa, tüzügün degisen maddelerinin yeni ve eski sekli ile dernek tüzügünün son seklinin her sayfasi yönetim kurulunca imzalanmis örnegi eklenir.

Tasinmazlarin Bildirilmesi
Dernegin edindigi tasinmazlar tapuya tescilinden itibaren otuz gün içinde (Dernekler Yönetmeligi EK-26' da sunulan) " Tasinmaz Mal Bildirimi ni doldurmak suretiyle mülki idare amirligine bildirilir.

Yurtdisindan Yardim Alma Bildirimi
Dernek tarafindan, yurtdisindan yardim alinacak olmasi durumunda yardim alinmadan önce ( Dernekler Yönetmeligi EK-4' de belirtilen) " Yurtdisindan Yardim Alma Bildirimi " iki nüsha olarak doldurup mülki idare amirligine bildirimde bulunurlar.
Bildirim formuna, yurt disindan yardim alinmasi hususunda alinmis yönetim kurulu karari örnegi, varsa bu konuda düzenlenen protokol, sözlesme ve benzeri belgeler ile yardimin aktarildigi hesaba iliskin dekont, ekstra ve benzeri belgenin bir örnegi de eklenir. Nakdi yardimlarin bankalar araciligiyla alinmasi ve kullanilmadan önce bildirim sartinin yerine getirilmesi zorunludur.

Kamu Kurum ve Kuruluslari Ile Birlikte Yürütülen Ortak Projelerle Ilgili Bildirim

Dernegin görev alanina iliskin konularda kamu kurum ve kuruluslari ile yürüttügü ortak projelerle ilgili olarak yapilan protokol ve projenin örnegi (Dernekler Yönetmeligi EK-23' de gösterilen)" Proje Bildirimi" ne eklenerek, protokol tarihini izleyen bir ay içinde dernek merkezinin bulundugu yerin valiligine verilir.

Degisikliklerin Bildirilmesi
Dernegin yerlesim yerinde meydana gelen degisiklikler (Dernekler Yönetmeligi EK-24' de belirtilen) " Yerlesim Yeri Degisiklik Bildirimi"; genel kurul toplantisi disinda dernek organlarinda meydana gelen degisiklikler (Dernekler Yönetmeligi EK-25'de belirtilen) " Dernek Organlarindaki Degisiklik Bildirimi"doldurmak suretiyle, degisikligi izleyen otuz gün içinde mülki idare amirligine bildirilir.
Dernek tüzügünde yapilan degisiklikler de tüzük degisikliginin yapildigi genel kurul toplantisini izleyen otuz gün içinde, genel kurul sonuç bildirimi ekinde mülki idare amirligine bildirilir.

DERNEGIN IÇ DENETIM SEKLI
MADDE 32:
Dernegin iç denetim sekli Dernekler Kanunu ve Dernek Tüzügüne göre Denetleme Kurulu tarafindan 6 ay araliklarla yapilir. Ancak Dernek Tüzügünde yeterli açiklik bulunmayan hallerde bu eksikligi tamamlamak üzere üyelerle Dernek organlari ve görevlilerine tüm dernek faaliyetleri ile islemlerinde yol göstermek ve yardimci olmak amaciyla tek veya ayri ayri metinler hazirlanip Genel Kurulun onayindan geçirmek suretiyle yürürlüge konulacak yönetmelikler çikarilabilir. Bu yönetmeligin çikarilmasinda Yönetim Kurulunun ve üyelerin görüsleri istenir.

DERNEGIN BORÇLANMA USULLERI
MADDE 33:

Dernek amacini gerçeklestirmek ve faaliyetlerini yürütebilmek için ihtiyaç duyulmasi halinde yönetim kurulu karari ile borçlanma yapabilir. Bu borçlanma kredili mal ve hizmet alimi konularinda olabilecegi gibi nakit olarak ta yapilabilir. Ancak bu borçlanma, dernegin gelir kaynaklari ile karsilanamayacak miktarlarda ve dernegi ödeme güçlügüne düsürecek nitelikte yapilamaz.

TÜZÜGÜN NE SEKILDE DEGISTIRILECEGI
MADDE 34:

Tüzük degisikliklerine karar verme yetkisi Genel Kurulundur. Tüzük degisikligi ancak Genel Kurulun gündeminde yer almamissa, Genel Kurulda bulunan üyelerin 1/5'inin istegi üzerine gündeme alinir ve genel kurulda 2/3'ünün kabulü ile istenen madde degistirilebilir veya yeni madde eklenebilir.

DERNEK MÜDÜRLÜGÜ
MADDE 35:

Dernek Müdürlügü, Yönetim Kurulu karar ve talimatlarina uygun olarak, dernegin her türlü faaliyetini,Yönetim Kurulu adina yürütür. Görevini yerine getirirken, müdürlüge karsi gösterilecek direnis ve diger zorluklar, Yönetim Kuruluna karsi yapilmis sayilir ve ona göre degerlendirilir.
Dernek Müdürlügü,Genel Sekreterin denetim ve sorumlulugunda çalisir.

ÜYENIN IZINLI SAYILMASI
MADDE 36 :

Ögrenim dolayisiyla bir yildan az olmamak üzere yurt disinda ikamet etmek zorunda olan üye,bu durumunu belgelemek kosuluyla,Yönetim Kuruluna basvurarak,izinli sayilmasini isteyebilir. Yönetim Kurulunun bu istegi kabul edebilmesi için,izinli sayilmak isteyen üyenin,izin basvurusu tarihine kadar,dernege karsi her türlü mali yükümlülügünü yerine getirmis olmasi gereklidir.
Izinli sayilma süresi bir yili geçemez. Izinli sayilma süresinin uzatilmasi için, izinlilige neden olan durumun, bir yilin sonunda halen devam ettiginin belgelenmesi gerekir.
Yönetim Kurulu karariyla izinli sayilan üye,herhangi bir aidat ödemez. Izinli sayilan üyenin. izinli sayildigi süre içinde Genel Kurul toplantilarina katilma,dernek organlari için seçme ve seçilme hakki yoktur.

DERNEK ORGANLARINA SEÇILEN ÜYELERIN DEVIR VE TESLIM ISLEMLERI
MADDE 37:

Seçim yapilan Genel Kurul toplantilarinin kesin sonuçlari,Genel Kurul Toplanti Baskanligi tarafindan düzenlenen tutanakla bildirildigi andan itibaren yedi gün içerisinde,dernek organlarina yeni seçilen üyelerle,o zamana kadar görev yapmis üyeler arasinda,görev devir ve teslimi yapilir. Islem, bir tutanakla belgelenip, ilgililerince imzalanir. Durum ait oldugu organin karar defterine islenir.

DERNEGE ÜCRET KARSILIGI BIR HIZMET VEREN ÜYENIN DURUMU
MADDE 38:
Dernekte ücret karsiligi bir görev kabul eden üye, bu görevini sürdürdügü sürece, üyelik haklarindan faydalanamaz.
Genel Kurul toplantilarina üye olarak katilamaz, dernek organlari için seçme ve seçilme hakkindan yararlanamaz.

ONUR SICIL DEFTERI
MADDE 39 :

Dernegin katildigi sportif veya kültürel yarisma ve etkinliklerde,Türkiye,Avrupa,Dünya ve Olimpiyat çapinda,ferdi veya takim halinde, derece elde eden sporcu veya üyeler için, bir onur sicil defteri düzenlenir.
Bu defterin düzenlenmesi ve muhafaza seklinin belirlenmesi Genel Sekretere aittir.Genel Sekreter isterse,bu isi kendisine bagli olarak kuracagi bir Müze Komitesi eliyle yürütebilir.

FESIH VEYA MAHKEME KARARIYLA KAPATILMA HALINDE YAPILACAK ISLEM-TASFIYE
MADDE 40 :

Dernegin,Genel Kurul tarafindan, dernekler kanunu hükümlerinde belirtilen usule uygun olarak feshine karar verilmesi halinde veya dernekler kanununda gösterilen nedenlerden dolayi, mahkeme karariyla dernegin kapatilmasi hükme baglandigi takdirde;
      a- Genel Kurul tarafindan dernegin bütün hesaplari çikarilarak borçlari ödenir.
      b- Yine Genel Kurul karariyla ,dernegin tasinabilir ve tasinmaz tüm mal varligi, baska bir spor kulübü dernegine devredilir.

Genel Kurul bu madde kapsaminda tanimlanan bütün islerin kararlarini,dernekler kanununda belirlenen toplanti ve karar yeter sayisiyla alir.

Tasfiye islemleri: Genel kurulca fesih karari verildiginde, dernegin para, mal ve haklarinin tasfiyesi son yönetim kurulu üyelerinden olusan tasfiye kurulunca yapilir. Bu islemlere, feshe iliskin genel kurul kararinin alindigi veya kendiliginden sona erme halinin kesinlestigi tarihten itibaren baslanir. Tasfiye süresi içinde bütün islemlerde dernek adinda “Tasfiye Halinde Tenis Eskrim Dagcilik Spor Kulübü Dernegi” ibaresi kullanilir.

Tasfiye kurulu, mevzuata uygun olarak dernegin para, mal ve haklarinin tasfiyesi islemlerini bastan sonuna kadar tamamlamakla görevli ve yetkilidir. Bu kurul, önce dernegin hesaplarini inceler. Inceleme esnasinda dernege ait defterler, alindi belgeleri, harcama belgeleri, tapu ve banka kayitlari ile diger belgelerinin tespiti yapilarak varlik ve yükümlülükleri bir tutanaga baglanir. Tasfiye islemeleri sirasinda dernegin alacaklilarina çagrida bulunulur ve varsa mallari paraya çevrilerek alacaklilara ödenir. Dernegin alacakli olmasi durumunda alacaklar tahsil edilir. Alacaklarin tahsil edilmesi ve borçlarin ödenmesinden sonra kalan tüm para, mal ve haklari, genel kurulda belirlenen yere devredilir. Genel kurulda, devredilecek yer belirlenmemisse dernegin bulundugu ildeki amacina en yakin ve fesih edildigi tarihte en fazla üyeye sahip dernege devredilir.

Tasfiyeye iliskin tüm islemler tasfiye tutanaginda gösterilir ve tasfiye islemleri, mülki idare amirliklerince hakli bir nedene dayanilarak verilen ek süreler hariç üç ay içinde tamamlanir.

Dernegin para, mal ve haklarinin tasfiye ve intikal islemlerinin tamamlanmasini müteakip tasfiye kurulu tarafindan durumun yedi gün içinde bir yazi ile dernek merkezinin bulundugu yerin mülki idare amirligine bildirilmesi ve bu yaziya tasfiye tutanaginin da eklenmesi zorunludur.

Dernegin defter ve belgelerini tasfiye kurulu sifatiyla son yönetim kurulu üyeleri saklamakla görevlidir. Bu görev, bir yönetim kurulu üyesine de verilebilir. Bu defter ve belgelerin saklanma süresi bes yildir.

GENÇLIK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜGÜ ILE ILISKILER
MADDE 41 :

Dernek,Basbakanlik Gençlik ve Spor Genel Müdürlügü tarafindan konmus ve konacak yasal düzenlemelere ve verilecek talimatlara uyar. Genel Müdürlükçe gösterilecek yolda hareket eder.

DERNEGIN IKTISADI ISLETME AÇMASI
MADDE 42 :

Dernek tüzügünde belirtilen amaçlarini gerçeklestirmek üzere iktisadi isletmeler tesis edebilir. Bunlari bizzat isletebilecegi gibi üyeleri eliyle de isletebilir.

MADDE 43 :
Subemiz yoktur.

YÜRÜRLÜK
MADDE 44:

Kirkdört ana maddeden olusan is bu tüzük, Dernek Genel Kurulunda kabulü tarihinde yürürlüge girer.
Dernek tüzügünde düzenlenmemis konularda Dernekler Yasasi ve Türk Medeni Kanunu hükümleri uygulanir.

Prof. Dr. Mehmet Tinaz
Baskan

Nurcan Bora
II. Baskan

Muhittin Önol
Genel sekreter

Hasan Kara
Muhasip Üye

 

 

 

 

Isik Bekir Tok
Yön. Kur. Üyesi

Nureddin Cakcak
Yön. Kur. Üyesi

Nilgün Kratzer
Yön. Kur. Üyesi

Özden Ezinler
Yön. Kur. Üyesi
Bu sayfayı paylaşın:

SPONSORLARIMIZ