TED' DE DAĞCILIK

Kulübümüz Taksim bahçesinde ahşap bir binada Dağcılık, Yürüyüşçülük ve Kış Sporları Kulübü ismiyle zamanın Vali ve Belediye Başkanı merhum Sayın Muhittin Üstündağ himayesinde kurulmuştur.

Dr. Lütfü Kırdar ve kongre üyelerinin arzusu ile kulübün adı 1936 yılında Tenis, Eskrim, Dağcılık Spor Kulübü olmuştur.

Türk dağcılığının önemli isimlerinden Muvaffak Uyanık'ın emekleriyle kurulan Dağcılık İhtisas Kulübü'nde dağcılığa başlayan izci lideri eğitimci Ersal Akçay, izci lideri Çelebi Akçura ve arkadaşları 1978 yılında Bilecik Pelitozu'nde bir kış kampı yaparak Tenis, Eskrim, Dağcılık Spor Kulübüne geçiş yapmışlardır. Bu tarihten itibaren de özellikle kulüp eski başkanımız merhum Prof.Dr. Behbut Cevanşir, günümüzde Prof.Dr. Mehmet Tınaz ve diğer Yönetim Kurulu Başkanları ve Üyelerinin maddi ve manevi destekleri ile İstanbul ve Türkiye'de önemli faaliyetleri yürütmüş ve rehberlik etmişlerdir.

Aynı zamanda İstanbul Dağcılık Koordinasyon Kurulu toplantılarına başkanlık ve ev sahipliği yaparak, Türk dağcılığının tanınması ve yaygınlaştırılmasında rol oynamış, aynı ekip Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun çalışmalarında da yer almıştır. Ayrıca Dağcılık ailesinin birçok sergi ve dia gösterilerini kulübümüzde yaparak sosyal ilişkilerin merkezi olmuştur.

2001 yılında yeniden yapılanmaya giren kulübümüz, Dağcılık branşında İsmail Aydoğan ve arkadaşlarının katkıları ile yeni vizyonunun gerçekleşmesi yolunda çalışmalarına hız vermiştir.

TED Spor Kulübü Dağcılık şubesinin değerleri;

Dağcılık anlayışımız; dağcılık sporunun macera olmadığını koşulsuz olarak kabul eder. Temel dağcılık eğitimi almış, doğa ve çevre bilinci gelişmiş, takım çalışmasını benimsemiş, sürekli bilgisini yenileyen, sürekli olumlu değişim içinde bulunan, ortak akıla katkıda bulunan, paylaşımcı, yardımcı, duyarlı, destek veren, sosyal, çağdaş ve TED Spor Kulübünün diğer branşları, Dağcılık Federasyonu, Dağcılık Kulüpleri, doğa ve çevre ile ilgilenen diğer kuruluşlarla olumlu ve katkıcı ilişkiler içerisinde olmaktır.

TED Dağcıları neler planlamakta ve yapmaktadır?

- Gençlere yönelik dağcılık eğitim çalışmaları sürdürülmekte, ayrıca dağcılarımıza kişisel beceri kazandırılarak standardin yükseltilmesi sağlanmaktadır.
- Eğitim çalışmalarında ve sportif etkinliklerde yeni üretilen dağcılık malzemeleri de kullanılarak teknoloji izlenmekte ve malzemelerin bakımları da yapılmaktadır.
- Dağcılığa emeği geçmiş dağcılarla bağlantı kurularak, ilişkilerin sıcak tutulması sağlanmaktadır.
- Geleneksel 19 Mayıs Gençlik kampımız sürdürülmektedir.
- Federasyon etkinliklerine katılım sağlanarak kulübümüz temsil edilmekte, diğer sporcularla ilişkilerimiz sıcak tutulmaktadır.
- Sportif etkinliklerin yanı sıra sosyal etkinliklere de ağırlık verilerek, sohbet toplantıları, dia ve film gösterileri ile birlikte seminer çalışmaları da yapılmaktadır.
- Muhtelif zamanlarda içerisinde Ağrı, Kaçkarlar, Aladağlar, Kızlar Sivrisi dağlarına çeşitli tırmanışlar düzenlenerek, 10 zirve çıkışı gerçekleştirilmiştir.

Kulübümüz dağcıları 1982 yılında aldıkları bir kararla 19 Mayıs Gençlik Kampı adı altında 19 Mayıs günlerini doğada kutlamayı ve geceyi kampta geçirmeyi sürdürmektedirler. "Gelecek kuşaklara doğayı sevdirmek ve doğa koruma bilincini aşılamak’’ ilkeleri doğrultusunda düzenlenen geleneksel kampımıza TED Kulüp Dağcılık anlayışını benimsemiş, tüm dağcı ve doğa severler bu yıl ve her yıl davetlidir (Kamp öncesinden iletişim kurulmalıdır).

Dağlarda buluşabilmek dileği ile...

TED Dağcılık hakkında daha detaylı bilgi almak için :
Uğur Yılmaz climbuğur@hotmail.com ile irtibata geçebilirsiniz.