TED' DE ESKRİM

Kulübümüzdeki eskrim çalışmaları kulübün kuruluşu olan 1936 yılından beri devam etmektedir. DARSITANO ve sonra NADOLSKİ ile başlayan çalışmalar uzun yıllar kıymetli hocamız Rıza ARSEVEN ile devam etmiş ve Türk eskriminde söz sahibi birçok eskrimci kulübümüzde yetişmiştir. Kulübümüz, bünyesinde yetiştirdiği sporculardan sayısız Türkiye Şampiyonları çıkarmıştır. Sporcularımız milli takımlarda ülkemizi birçok uluslararası turnuvada temsil etmişlerdir. Bu sporcularımız Olimpiyat Oyunlarına katılmanın yanında Akdeniz Oyunları 2.sı, Yıldızlar Avrupa 3.şu, Gençler Dünya Kupası 3.şu, Yıldızlar Avrupa Kupası 1. 2. ve 3. gibi dereceler elde etmiştir.

Osman Ziya Sipahi’ nin eskrim komitesi başkanlığın da, Eskrim Koordinatörümüz ve Kılıç Takımı antrenörümüz Batuhan Sarsılmaz ile Epe branşında Sertaç Taha Güldaş, Gökçe Günaç ve Flore branşında Atanaska Naydenova hocalarımızla çalışmalarımız sürdürülmektedir. TED eskrimcileri her yıl Türk Milli takımlarında yer alır. İlk dönemlerden beri Seyit MISIRLI, Rıza ARSEVEN, Kemal MISIRLI, Deniz OCĞUDER, Oktay ORTAN, Sümer HETMAN, Güchan OLKER, Murat Dizioğlu, Özden EZİNLER gibi uluslararası alanda başarılı ve ünlü eskrimcilerin yetiştiği kulübümüzde, ülkemizin eskrimde ilk Avrupa Şampiyonası madalyasını kazandıran Ilgın Sarban da kulübümüz de yetişmiştir.


Eskrim sporu ciddi çalışıldığında, uzun sürede milli takımlarda yer alınabilecek sporlardandır. Milli takıma girme başarısını göstermiş olan sporcular, üniversite hayatları boyunca maaş almaya hak kazanırlar. Eskrim bursu ile çok çeşitli özel liseler ve üniversitelerde okuyan yarım veya tam burslu eskrimcilerimiz eğitimlerini sürdürmektedirler. İki sporcumuz da Amerika'daki üniversitelere eskrim bursu ile kabul edilmişlerdir . Başarılı sporcular kulübümüz, Türkiye Eskrim Federasyonu, Spor Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmekte ve ödüllendirilmektedir.
Eskrim her yaşta yapılabilecek ve de yeni başlanabilecek bir spordur. Kulübümüzde yetişkinler için bölgesel ve uluslararası turnuvalar düzenlenmektedir. Kulübümüzün veteran eskrimcileri çeşitli uluslararası turnuvalara da katılmaktadırlar.

Eskrim her yaşta yapılabilecek ve de yeni başlanabilecek bir spordur. Kulübümüzde yetişkinler için bölgesel ve uluslararası turnuvalar düzenlenmektedir. Kulübümüzün veteran eskrimcileri çeşitli uluslararası turnuvalara da katılmaktadırlar.

Küçük çocuklar için kulübümüzde yazın, yaz okulları içinde eskrim sınıflarına katılmak mümkündür. Kışın ise, Eylül ayı başında başlayan ve hafta sonları yapılan Kış Eskrim Okulu ile eskrime başlanabilir.