TED' İN TARİHÇESİ

İstanbul’da kurulan ilk kulüp, adını bu spordan alan Tenis Eskrim ve Dağcılık Kulübü oldu. İhtisas alanı olarak tenise odaklanan TED, 6 Haziran 1936’da resmen kuruldu ve yıllarca sporun lokomotifi olmayı başardı.

Türkiye' nin en eski ve en büyük tenis kulübü olan TED, sadece sportif yönüyle değil, sosyal yönüyle de Türk spor dünyasında seçkin bir konuma sahiptir. TED'in kurulum süreci 1930 yılında atılan bir adımla başlamıştır. 1933 yılında, dönemin Belediye Başkanı Muhittin Üstündağ'ın himayesinde "Dağcılık, Yürüyücülük ve Kış Sporları" adı altında ilk kulüp kurulmuştur. Belediye' ye ait, Taksim Gezi'sinin köşesinde bulunan Eldorado isimli gece lokali ilk kulüp binası yapılmıştır. İlk toprak kort yapımı ile burada tenis oynanmaya başlamış, üye sayısı süratle artarak 400'u bulmuştur. O tarihte İstanbul'un nüfusu 650.000 civarındadır. Kulüp ilk lokalinde faaliyet gösterirken 2. Dünya Savaşı patlak vermiştir.

Aynı esnada, sayıları bir hayli fazla olan seçkin eskrimciler bölge müdürü aracılığı ile üçüncü spor dalını oluşturarak kulübe dâhil oldular. Daha sonra da kongre kararı ile kulübün ismi "TED" Tenis, Eskrim, Dağcılık Kulübü oldu. İlk binanın tahliye edilmesinin gerektiği 1940 yılında, İstanbul Valisi ve Belediye Reisi Lütfi Kırdar TED'e bütün kolaylıkları sağlayarak, 1988'e kadar kullandığımız tesisin yapımının gerçekleşmesine olanak vermiştir. O tarihlerde Kulüp Başkanı Muhterem Gökmen'dir. İstanbul'un nazım planını tasarlayan dünyanın en ünlü şehircilik uzmanlarından Prost, Dolmabahçe Stadı, Spor Sergi Sarayı ve TED'i bir üçgen içinde düşünmüştür.

Önce 1, 2, 3 numaralı kortlar sonra da merkez kort, kulüp binası ve spor salonu yapılmış ve yeni tesis 1944 yılının Ekim ayında hizmete açılmıştır. Uzun yıllardan sonra, 1988'de, Taksim'deki bu kulüp otel yapımı için istimlâk edilerek yıkılmış ve bugünkü arazi TED'e tahsis edilmiştir. 1988'de Tarabya'daki yeni tesisin yapımına başlanmış ve inşaat üç yıl devam etmiştir. Bu süre içinde kulübümüz Levent'te bir villada yaşamını ve sportif etkinliklerini sürdürdü. Tesisleri olmamasına rağmen şampiyonluklarını kaybetmedi.