TED' de Dagcilik

Dikkat, Beceri, Adrenalin

Kulübümüz Taksim bahçesinde ahsap bir binada Dagcilik, Yürüyüsçülük ve Kis Sporlari Kulübü ismiyle zamanin Vali ve Belediye Baskani merhum Sayin Muhittin Üstündag himayesinde kurulmustur.

Dr. Lütfü Kirdar ve kongre üyelerinin arzusu ile kulübün adi 1936 yilinda Tenis, Eskrim, Dagcilik Spor Kulübü olmustur.

Türk dagciliginin önemli isimlerinden Muvaffak Uyanik'in emekleriyle kurulan Dagcilik Ihtisas Kulübü'nde dagciliga baslayan izci lideri egitimci Ersal Akçay, izci lideri Çelebi Akçura ve arkadaslari 1978 yilinda Bilecik Pelitözü'nde bir kis kampi yaparak Tenis, Eskrim, Dagcilik Spor Kulübüne geçis yapmislardir. Bu tarihten itibaren de özellikle kulüp eski baskanimiz merhum Prof.Dr. Behbut Cevansir, günümüzde Prof.Dr. Mehmet Tinaz ve diger Yönetim Kurulu Baskanlari ve Üyelerinin maddi ve manevi destekleri ile Istanbul ve Türkiye'de önemli faaliyetleri yürütmüs ve rehberlik etmislerdir.

Ayni zamanda Istanbul Dagcilik Koordinasyon Kurulu toplantilarina baskanlik ve ev sahipligi yaparak, Türk dagciliginin taninmasi ve yayginlastirilmasinda rol oynamis, ayni ekip Türkiye Dagcilik Federasyonu’nun çalismalarinda da yer almistir. Ayrica Dagcilik ailesinin birçok sergi ve dia gösterilerini kulübümüzde yaparak sosyal iliskilerin merkezi olmustur.

2001 yilinda yeniden yapilanmaya giren kulübümüz, Dagcilik bransinda Ismail Aydogan ve arkadaslarinin katkilari ile yeni vizyonunun gerçeklesmesi yolunda çalismalarina hiz vermistir.

TED Spor Kulübü Dagcilik subesinin degerleri;

Dagcilik anlayisimiz; dagcilik sporunun macera olmadigini kosulsuz olarak kabul eder. Temel dagcilik egitimi almis, doga ve çevre bilinci gelismis, takim çalismasini benimsemis, sürekli bilgisini yenileyen, sürekli olumlu degisim içinde bulunan, ortak akila katkida bulunan, paylasimci, yardimci, duyarli, destek veren, sosyal, çagdas ve TED Spor Kulübünün diger branslari, Dagcilik Federasyonu, Dagcilik Kulüpleri, doga ve çevre ile ilgilenen diger kuruluslarla olumlu ve katkici iliskiler içerisinde olmaktir.

TED Dagcilari neler planlamakta ve yapmaktadir?

-Gençlere yönelik dagcilik egitim çalismalari sürdürülmekte, ayrica dagcilarimiza kisisel beceri kazandirilarak standardin yükseltilmesi saglanmaktadir.
-Egitim çalismalarinda ve sportif etkinliklerde yeni üretilen dagcilik malzemeleri de kullanilarak teknoloji izlenmekte ve malzemelerin bakimlari da yapilmaktadir.
-Dagciliga emegi geçmis dagcilarla baglanti kurularak, iliskilerin sicak tutulmasi saglanmaktadir.
-Geleneksel 19 Mayis Gençlik kampimiz sürdürülmektedir.
-Federasyon etkinliklerine katilim saglanarak kulübümüz temsil edilmekte, diger sporcularla iliskilerimiz sicak tutulmaktadir.
-Sportif etkinliklerin yani sira sosyal etkinliklere de agirlik verilerek, sohbet toplantilari, dia ve film gösterileri ile birlikte seminer çalismalari da yapilmaktadir.
-Muhtelif zamanlarda içerisinde Agri, Kaçkarlar, Aladaglar, Kizlar Sivrisi daglarina çesitli tirmanislar düzenlenerek, 10 zirve çikisi gerçeklestirilmistir.

Kulübümüz dagcilari 1982 yilinda aldiklari bir kararla 19 Mayis Gençlik Kampi adi altinda 19 Mayis günlerini dogada kutlamayi ve geceyi kampta geçirmeyi sürdürmektedirler. "Gelecek kusaklara dogayi sevdirmek ve doga koruma bilincini asilamak’’ ilkeleri dogrultusunda düzenlenen geleneksel kampimiza TED Kulüp Dagcilik anlayisini benimsemis, tüm dagci ve doga severler bu yil ve her yil davetlidir (Kamp öncesinden iletisim kurulmalidir).

Daglarda bulusabilmek dilegi ile...

TED Dagcilik hakkinda daha detayli bilgi almak için :
Ugur Yilmaz climbugur@hotmail.com ile irtibata geçebilirsiniz.


Bu sayfayı paylaşın:

SPONSORLARIMIZ