← Geri Dön

Sahin Kundakçi: “Her Takima Sikinti Yaratabiliriz”

Türkiye Basketbol Ikinci Ligi ekiplerinden Tenis Eskrim Dagcilik’in basantrenörü Sahin Kundakçi, uzun zamandir görev aldigi kulübünü ve geride kalan hafta kendi evinde Izmir BSB.’yi maglup eden takimini degerlendirdi.

Türkiye Basketbol Ikinci Ligi ekiplerinden Tenis Eskrim Dagcilik’in basantrenörü Sahin Kundakçi, uzun zamandir görev aldigi kulübünü ve geride kalan hafta kendi evinde Izmir BSB.’yi maglup eden takimini degerlendirdi.

Henüz Anadolu Üniversitesi’nde ögrenciyken basketbol antrenörlügüne baslayan Sahin Kundakçi, simdi basantrenörlügünü yaptigi T.E.D. Spor Kulübü çatisi altinda kaygilari ve korkulari olmayan, huzurlu bir basketbol oynandigini ifade etti. Kundakçi, altyapilarda görev aldigi zamanlardan bahsederken ciddi özelestiriler de yapti…

“Istanbul Kulübü Olmamiz Iyi Oyuncularin Bizi Tercih Etmesinde Etken Oluyor”

-Takiminizi içinde bulundugu lig kapsaminda degerlendirmenizi ve sezon öncesinde ekibinizi nasil olusturdugunuzu ögrenebilir miyiz?
Sahin Kundakçi: Ligimizde digerlerine göre yüksek yatirim yapan kulüpler ve daha az yatirim yapan kulüpler olmak üzere bir ikiye ayrilma durumu var. En büyük bütçeli kulüplerde basi Dogan Hakyemez ile beraber Antalyaspor çekiyor. Karesi Gençlik Spor Kulübü ve Orman Gençlik de yatirimlari yüksek ekipler. Biz, bütçesi en düsük olan takimlar arasindayiz. Öbür yandan önemli avantajlara da sahibiz. Siz de misafirimiz oldunuz, görüyorsunuz tesislerimizin ne kadar güzel oldugunu. Ayrica Istanbul kulübü oldugumuz için birçok oyuncunun tercih sebebi oluyoruz. Istanbul merkezli olmamizdan ötürü bize göre ücreti fazla olacak kaliteli oyunculari daha uygun rakamlar ile aramiza katma sansimiz oluyor. Geçen sene de bizimle olan ve verimliligine inandigimiz sporcular ile bu sezon basinda tekrar anlasma sagladik. Ayrica ekibimize kattigimiz yeni isimlerle kuvvetli bir takim haline geldigimize inaniyorum. Sezona baslarken büyük paralar ile transferler yapmak, üst lige yükselmeyi hedeflemek gibi hirslardan ziyade, bir arada ve mutlu bir basketbol oynamayi amaçladik.

-Huzurlu bir takim oldugunuz sonucunu çikariyorum sözlerinizden…
Sahin Kundakçi: Aynen öyle. Geride kalan üç haftanin ilk ikisinde maçlarimizi kaybettik ama onlar da mücadeleyi birakmadigimiz karsilasmalardi. Sahada elimizden geleni yapiyoruz ve kulübümüzde herhangi bir huzursuzluk yok. Sezon devam ederken çok iyi isler çikaracagimiza inaniyoruz. Bunu daha önce basarmis oyuncular ile beraberiz.

“TB2L, Dogru Basketbolun Basladigi Lig”

-TB2L’nin genç oyuncularin gelisimi için uygun bir ortam oldugunu düsünüyor musunuz?
Sahin Kundakçi: Bu sorunun cevabi, bakis açisi ile baglantili olarak degisebilir. Bence TB2L, dogru basketbolun basladigi lig ve kesinlikle uygun bir ortam. Süper Lig’de bes, TBL’de iki yabanci sahada olabiliyor. TB2L’de ise sadece Türkler mücadele ediyor ve oyuncu kalitesi de yüksek. TBL’de yabancilar oyun kurucu ve pivot bölgesini genellikle kapatmis durumdalar. Bu yüzden dogal olarak gayet basarili oyun kurucular ve uzun oyuncular bu lige geliyorlar.


Sahin Kundakçi & T.E.D. Basketbol Sube Sorumlusu Ahmet Haskinaci

-Oyuncularinizdan sporcu kimliklerinin yaninda baska meslekleri olanlar var. Onlar için basketbolun bir hobi oldugunu düsünebilir miyiz?

Sahin Kundakçi: Kesinlikle hayir. Bu sekilde düsünmek onlara haksizlik olur. Basketbol bir yasam biçimidir, ona bir hobi olarak bakmak yanlisa düsmektir. Sözünü ettiginiz isimler baska meslekleri icra etmenin yaninda bir basketbolcu olarak hayatlarini sürdürmek için büyük çaba sarf ediyorlar. Bazen günde çift antrenman yapiyoruz, ikisine de geliyorlar… Bu senenin basinda idmanlarda fire vermek istemedigimizi açikça herkes ile konusmustuk ve herkes de sartlara uymayi kabul etmisti. Örnegin avukat olan oyun kurucumuz Arda Demircioglu, islerini antrenman ve maç programimiza göre ayarliyor…

-Antrenman vakitlerini aksam 20.30 gibi saatlere koymaniz bana sizin de bu oyuncularin hayatlarini kolaylastirmaya çalistiginizi düsündürüyor…

Sahin Kundakçi: Öyle tabii ki. Onlar ne kadar özveri gösteriyor ise biz de onlara o kadar hassasiyet ile yaklasmak durumundayiz. Üniversite okuyan genç oyuncularimiz da var, programimizi hiç kimseyi magdur etmeyecek sekilde hazirlamaya çalismaliyiz.

-Sizin basketbol hayatinizda ve T.E.D. kulübündeki geçmisiniz ile ilgili de bilgi sahibi olmak isterim…

Sahin Kundakçi: T.E.D.’de görev almaya baslamadan önce Anadolu Üniversitesi’ndeydim; hem üniversite okuyordum hem antrenörlük yapiyordum. Benim için özel zamanlardi. 2002 yilinda ise T.E.D. Spor Kulübü’nde Spor Okullari’nda çalismaya basladim. Zaman içerisinde Adem Salici ile beraber bir ekip kurduk ve ayni ekiple Istanbulspor A Takimi’nda da bölgesel ligden baslayan bir süreçte çalismaya basladik. Istanbulspor’u eski adiyla üçüncü ligden ikinci lige tasidik. T.E.D.’de yine ikinci ligdeydi. Böyle olunca iki takim ayni ligde mücadele ediyor oldu ve iki ayri kulüpte ikinci ligde çalisma imkânimiz dogdu. Bir müddet sonra ben Istanbul Ticaret Odasi’nda üç sene kadar çalistim, sonra T.E.D. Kulübüne basantrenör olarak döndüm.

“T.E.D.’in Degismeyen Veteran Basketbol Saatleri, Kulübün En Önemli Özelliklerinden Biridir”

-Sizin için özel bir yeri var mutlaka bu kulübün…
Sahin Kundakçi: Tabii ki öyle. Ayrica sadece benim için degil, T.E.D.’i özel kilan önemli özellikler var. 1936’da kurulmus olan kulübümüz, Tenis Federasyonu’ndan da önce kurulmus bir tenis kulübüdür. Bunun disinda Türk basketbolunun içinde de farkli bir yerimiz var. Kulübümüzün eski yeri Taksim’deydi, sehrin kalbinde… Sali ve Persembe günleri de T.E.D. Spor Kulübü’nün çok özel saatleri vardir. Veteran basketbolcularimizin salonumuza gelip basketbol oynadigi bu saatler hiçbir sekilde degismez ya da aksamaz. Geçmiste Milli Takimlarda forma giymis çok degerli isimlerin kiran kirana mücadele ettigi bu vakitlere biz antrenman ya da maç koyamayiz. Bizi basketbolun içinde de özel kilan durumlardan biri de bu organizasyondur bence.

-Olusturdugunuz takim ile istediginiz basketbolu oynadiginizi düsünüyor musunuz?
Sahin Kundakçi: Çok büyük oranda evet. Bu isi yapmanin birinci kosulu, dogru takim kurmaktir ki buna takim mühendisligi diyoruz. Biz, takim mühendisligi yaparken elimizdeki bütçeden dolayi çok rahat hareket edemedik. Tam anlami ile istedigimiz yerlerde, istedigimiz atislari yapamasak da sartlari zorladik ve taslar kendiliginden yerine oturdu. Oynadigimiz üç maçta da güzel isler de yaptik, bunun yaninda ciddi hatalarimiz da oldu. Bir kere pek top kaybetmeyen bir takimiz. Asistlerimiz iyi, top çaliyoruz… Güzel bir basketbol oynuyoruz… Öbür yandan çok ciddi bir ribaund sorunumuz var, bunu kendi içimizde çözmeye çalisiyoruz. Rakiplerimiz bizden on, bazen yirmi ribaund fazla aliyor. Buna ragmen maç skorlarina bakarsaniz basa bas oldugunu göreceksiniz. Ribaund problemimizi çözmek için de elimizden geleni yapacagiz.

“Kaygisi ve Korkusu Olmayan Bir Takimiz”

-Ligde rakipleriniz üzerinde nasil bir etkiniz oldugunu söyleyebiliriz?
Sahin Kundakçi: Biz ligde korkulan bir takimiz, oyuncularimizin kalitesi belli. Kaygisi ve korkusu olmayan bir ekibiz. Her takima karsi çikip oynayabiliriz. Sezon öncesi yaptigimiz hazirlik maçlarinda da bunu hissettik. Pertevniyal ile iki kere karsilastik, Fenerbahçe’nin Türk oyunculari ile de bir maç yaptik. Oyuncularimiz her takima karsi basketbollarini ortaya koyabilirler, herkese karsi sikinti yaratabilirler. Yine de diger takimlardan daha az antrenman yapan bir ekip olarak, o noktada yasadigimiz eksikligin bazi sonuçlarinin da sahaya yansimasinin kaçinilmaz oldugunu söylemem gerekir. Beklenmedik yenilgiler de alabiliriz…

“Biz Altyapi Antrenörlerinin Büyük Hatalari Var”


-Son olarak kulübünüzün altyapisinin isleyisi ve oradaki gidisat ile ilgili konusmak isterim…
Sahin Kundakçi: Ben, altyapidan gelen bir antrenör olarak hayalim altyapidan gelen oyunculara çok daha fazla yer verebilmekti. Birkaç tane çok inandigimiz, emek verdigimiz oyuncu var ama ben altyapi oyuncularindan genel anlamda sikâyetçiyim. Bu noktada da büyük hata biz antrenörlerin... Biz onlara bu isin ne kadar zor oldugunu ögretemeden onlari bugünlere getirmisiz. Altyapi oyuncularimiz en yüksek platformlarda oyunculuk yapacaklarini, belki de NBA’e gideceklerini düsünerek basketbola baslama yeri olan TB2L’ye geliyorlar ve basariya ulasma yolunda her seyin kolay olacagini, kisa süre içinde yükselerek asil oynamalari gereken yer olarak düsündükleri Süper Lig’e ulasacaklarini düsünüyorlar. Biz, isin zorluklarini yeterince aktaramadan onlari hayallerle dolduruyoruz. Bunun da onlarin mücadele gücünü kisitladigini düsünüyorum. Mücadele ortaminda kazanma istegi, oyuncu yetistirme çabasinin önüne geçtikçe bu döngü böyle devam eder. Iki yol birbirinden ayriliyor, bazen altyapida çok basarili olamayabilirsin, ama A Takimlara çok degerli oyuncular yetistirebilirsin…

Röportaj: Sansin Tokyay
Fotograf: Fehmi Özgüler
Kaynak: TBF

Bu sayfayı paylaşın:

SPONSORLARIMIZ