"Koronavirüs (Covid-19) Tüm Branslar Normallesme Plani"

Degerli Üyelerimiz,

Yeni normallesme planina göre kulübümüz üyelerimizin hizmetine 01 Haziran 2020 tarihinde açilmistir. Küresel Covid -19 salgini nedeniyle T.C. Saglik Bakanligi Bilim Kurulu ve Spor Bakanligi’nin önerilerine uygun olarak hazirlanan ulusal ve uluslararasi federasyonlarin gerekliliklerine mevcut organizasyon gerekliliklerine eklemeler yapilarak düzenlenen ek tedbirler ve uyulmasi gereken kurallar asagida belirtilmistir.

Tenis Eskrim Dagcilik Spor Kulübü olarak bu tedbirler ve kurallar dahilinde izni verilen spor alanlarimizi ve restoranimizi açiyoruz. Diger tüm birimlerimiz (sauna, tirmanma duvari, soyunma odalari ) kapali olacaktir.

Saglikli günlerde görüsmek dilegiyle,

Tenis Eskrim Dagcilik Spor Kulübü
Yönetim Kurulu

"Koronavirüs (Covid-19) Tüm Branslar Normallesme Plani"

Covid-19 (Corona) virüsü ile alakali olarak almis oldugumuz tedbirler ve virüs ile alakali genel bilgiler ve kisisel korunmanizi saglayabilmeniz için gerekli bilgiler asagidaki gibidir. Alinan önlemler tüm üyelerimizi, sporcularimizi ve çalisanlarimizin korunmasi amaçlidir.

Covid-19 (Corona) Salginina Karsi Kulübümüzde Yapilan Temizlik ve Dezenfekte Çalismalari ve Çalisanlarin Bilgilendirme Egitimi

Kulübümüzde her gün 08:00-22:00 arasinda hijyen temizligi yapilmakta olup, kapi kollari, ve isik dügmeleri, soyunma odalari lavabo ve bataryalari dezenfekte edilmektedir.
Kapali çalisma ortamlari ve spor sahalari sik sik havalandirilmaktadir.
Kulübümüzün her yerine dezenfektan verici dirsek temasli dezenfeksiyon ürünleri takilmistir.
Profesyonel firma tarafindan dezenfeksiyon çalismalari yaptirilmaktadir.
Is Sagligi ve Güvenligi firmasinin, is yeri hekimi ve is sagligi uzmani tarafindan, kulübümüz çalisanlarina Covid-19 (Corona) virüsü hakkinda egitim verilmistir.
Firma tarafindan dezenfektan olarak “NETBIOKEM DSAM MSDS” ürün kullanilmistir.

T.C. Saglik Bakanligi’ nin, Covid-19 (Corona) Virüsü ve benzeri solunum hastaliklarini önlenmesi için önerdigi 14 temel kural

1- Ellerinizi sik sik su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yikayin.
2- Soguk alginligi belirtileri gösteren kisilerle araniza en az 3-4 adim mesafe koyun.
3- Öksürme veya hapsirma sirasinda agiz ve burunu tek kullanimlik mendille kapatin. Mendil yoksa dirsegin iç kismini kullanin.
4- Tokalasma, sarilma gibi yakin temaslardan kaçinin.
5- Ellerinizle gözlerinize, agziniza ve burnunuza dokunmayin.
6- Yurt disi seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.
7- Yurt disindan dönüste ilk 14 günü evinizde geçirin.
8- Bulundugunuz ortamlari sik sik havalandirin.
9- Kiyafetlerinizi 60-90OC’de normal deterjanla yikayin.
10- Kapi kollari, armatürler, lavabolar gibi sik kullandiginiz yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
11- Soguk alginligi belirtileriniz varsa yaslilar ve kronik hastaligi olanlarla temas etmeyin, maske takmadan disari çikmayin.
12- Havlu gibi kisisel esyalarinizi ortak kullanmayin.
13- Bol sivi tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
14- Düsmeyen ates, öksürük ve nefes darliginiz varsa, maske takarak bir saglik kurulusuna basvurun.Yurtdisi Seyahatlerine Yönelik Bilgilendirme 

Covid-19(Corona) Virüs tespit edilen kisilerin bulundugu herhangi bir ülkeye seyahat etmis olan; yakin bir zamanda herhangi bir ülkeye seyahat planlayan üyelerimiz, sporcularimiz ve çalisanlarimizin ülkeye dönüslerinde 14 günlük evde istirahat etme sürecini tamamlamalarini ve kulübümüzü ziyaret etmeden önce muhakkak yönetim kurulumuzu bilgilendirmelerini önemle rica ediyoruz.

 

COVID-19 DÖNEMINDE ÜYELERIMIZ, SPORCULARIMIZ VE ZIYARETÇILERIMIZIN UYMASI GEREKEN KURALLAR

Genel Hijyen Kurallari
Tesisimizde Covid-19 nedeniyle uygulanan genel hijyen kuralarina uyulmasi, hem kendi sagligimiz, hem de çevremizdekilerin sagligini korumak adina çok önemlidir. Mutlaka uyulmasi gereken genel hijyen kurallari asagidaki gibidir:
1. Tesise gelen herkesin ates ölçüm noktasinda ates ölçümleri yapilip, kayit altina alinir. Çalisanin ates ölçümü normal seviyede ise dezenfektan sivilari ile eller iyice dezenfekte edilip tesise alinacaktir.
2. Tesise girmeden önce her kes giris kapisinda bulunan islak ve kuru dezenfektan paspasini kullanarak ayakkabilarini temizlemesi gerekmektedir.
3. Giris noktasinda ve Tesis içinde kalabalik olusturmadan en az 2 metrelik sosyal mesafe kuralina uyulmalidir.
4. Tesise girmeden önce kullanilmis maske ve benzeri malzemeler, giriste bulunan atik ünitesine atilmalidir. Atiklar üniteye atildiktan sonra, dezenfektan sivisiyla eller dezenfekte edilip temiz bir maske takilmalidir.
5. El hijyenini korumak çok önemlidir. Eller ihtiyaç duyuldugunda sik sik su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca iyice yikanmalidir. Veya el dezenfektasyon sivisi ile ellerden buharlasana kadar ovusturulmalidir. Ellerin yüz bölgesi ile temasindan kaçinilmalidir.
6. Öksürme, hapsirma sirasinda agzin tek kullanimlik mendille kapatilmasi ya da daima dirsegin iç kisminin kullanmasi gerekmektedir.
7. El sikisma, tokalasma, sarilma gibi durumlardan kaçinmalidir.
8. Gerek kalabalik ortamlarda gerek kapali mekanlarda maske kullanilmalidir. Maskelerin dogru kullanimi ise çok önemlidir. Mutlaka çeneyi de içine alarak agiz ve burun kapatilmalidir. Maske çene altina ve alina kaydirilmamalidir. Maskenin dis yüzüne dokunmamalidir. Maske nemlenir veya islanirsa yenisi ile degistirilmelidir. Çikarirken kulak arkasindaki lastiklerinden tutarak çikarilmalidir. Tek kullanimlik maskeler atik ünitesine atilmalidir.
9. Tesise gelmeden önce kendinizi iyi hissetmiyor, ates, öksürük, nefes darligi ve benzeri sikâyetiniz varsa; Tesise gelmek yerine en yakin saglik kurulusuna basvurunuz.
10. Evlerinden Tesise gelme asamasinda; evden çikmadan önce, evden çikarken, yolda geçirdigi süre boyunca, toplu tasima araçlarini kullanirken, yukarida belirtilen tüm genel hijyen kurallarina eksiksiz uymalari gerekmektedir.
11. Merdivenler kullanilirken sosyal mesafeyi korumak için, kisiler arasinda en az 4 basamak mesafe birakarak inilip çikilmalidir. Aradaki mesafeyi korumak amaci ile inis çikislarda her zaman sagdan ilerlemeye dikkat edilmelidir.
12. Sosyal mesafeyi korumak amaci ile lavabolarda, en fazla içerideki kabin sayisi kadar kisi bulunmalidir.
13. Bu süreçte hijyen nedeniyle su sebilleri yerine tek kullanimlik sularin kullanimi önerilmektedir.
14. Kullanilmis maske, mendil vb. atiklar, ortamin hijyenini saglamak için, Tesis alanlarina yerlestirilen atik ünitelerine atilmalidir!
15. Toplanti odalarinda ve Tesis içerisinde en az 2 metrelik sosyal mesafe kuralina dikkat edilerek toplantilar gerçeklestirilmelidir.
16. Ortak kullanilan malzemeler, projeksiyon cihazi, vb. gibi cihaz ve malzemeler, olasi bulasma riskini önlemek için, kullanim öncesi ve sonrasi dezenfekte edilmelidir.
17. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz kendi kisisel esyasini kendisi kullanmali, hijyen nedeni ile baskalariyla paylasmamalidir. Örnegin; kirtasiye ve spor malzemeleri, hesap makinesi, ajanda, masa/cep telefonu, sarj cihazi vb. gibi kisisel esyalar ortak kullanilmamalidir.
18. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz bu süreçte hijyen nedeniyle birbirlerine yiyecek-içecek ikrami yapmamalidir.
19. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için gelecek her türlü kargo, ürün ve paketler, Tesise alinmayacaktir.
20. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimizden herhangi biri Tesis içinde; ates, öksürük, nefes darligi ve benzeri sikâyeti olursa öncelikle Yönetime ve Insan Kaynaklarina bilgi vermelidir. Isyeri Hekimi sirkette ise, öncelikle maske ile muayene olmasi saglanir. Isyeri Hekimi muayenesinin ardindan, gerekli görülmesi durumunda, maske vb. gerekli tedbirler alinip, en yakin saglik kurulusuna yönlendirilir. Isyeri Hekimi sirkette degilse, dogrudan maske vb. gerekli tedbirler alinip, en yakin saglik kurulusuna yönlendirilir. Eger hastalik belirtisi gösteren kisi sirket araci ile saglik kurulusuna götürülecekse, araci kullanan kisi el hijyenini ve gerekli sosyal mesafeyi saglayip; maske, tulum, siperlik vb. tedbirleri alarak araci kullanmalidir.
21. Bu süreçte covid-19 test sonucu pozitif çikan Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz bulundugu çalisma ortami, saglik kurulusuna yönlendirilmeden önce bekletildigi alan, toplanti odasi, vb. alanlar derhal bosaltilarak detayli bir sekilde dezenfekte edilmesi saglanir ve en az bir gün (24 saat) boyunca kullanilamaz.
22. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz; Bu süreçte gerektiginde bilgi almak için ALO 184 Korona Virüs Danisma Hattina da ulasilabilir.
Tesis içerisinde her zaman yukaridaki genel hijyen kurallarina uyulmasi gerekmektedir. Ortam hijyenini korumak için önce kendi hijyenimizi saglamamiz önemlidir.
“ TENIS ESKRIM DAGCILIK SPOR KULÜBÜ ’’ tarafindan Covid-19 salgini nedeni ile alinan tedbirleri ve uyulmasi gereken kurallari içeren yukaridaki maddelere tüm Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz uymak zorundadir. Tesis içinde ve spor alanlarinda; kendimi ve çevremi korumakla ilgili yukaridaki kurallari okudugumu, anladigimi, tüm önlemlere uyacagimi ve sorumlulugun kendime ait oldugunu beyan ederim.


TENIS
Milli sporcularin antrenman yapacagi tenis kulüplerinde küresel COVID-19 salgini nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Saglik Bakanligi Bilim Kurulu ve Spor Bakanligi’nin önerilerine uygun olarak hazirlanan ITF ve TTF’nin mevcut organizasyon gerekliliklerine eklemeler yapilarak düzenlenen ek tedbirler ve uyulmasi gereken kurallar asagidaki gibidir.

SPORCULAR ve ANTRENÖRLER IÇIN ANTREMAN ÖNCESI ve SONRASI
Tesise girerken ve çikarken muhakkak maske takilmasi gerekmektedir.
Antrenörler ve tesis çalisanlarinin tesis içindeyken maske takmasi, sporcularin ise antrenman yaptiklari süre haricinde maskelerini takmalari gerekmektedir.
Tenis ekipmanlarinin kisiye oldugu bilinciyle her oyuncu kendi ekipmanini getirecek ve bu ekipmanin temizligini saglayacaktir.
Kortta bulunan sporcu çiktiktan sonra, bir sonraki antrenman için en az 10 dakika kadar beklenmelidir.
Oyun öncesi ve sonrasinda el sikismak yerine raket selamlasmasi yapilabilir.
Antrenman öncesinde ve sonrasinda ellerinizi sabun ve suyla (20 saniye veya daha uzun süre) yikayin veya korta gitmeden önce sabun ve su hazir degilse el dezenfektani kullanilmalidir.
Su, atistirmaliklar ve benzeri yiyecek içecek ile raket, bileklik, grip, sapka ve havlu gibi ekipmanlarin hiçbir sekilde paylasilmamasi gerekmektedir.
Mümkünse her antrenmanda yeni toplar ve yeni bir grip kullanilmalidir.
Her oyundan önce grip bölümü silinmeli ve oyundan sonra degistirilmelidir.
Antrenman disinda eldiven giymek gibi ekstra önlemler alinmalidir.
Hapsirmaniz veya öksürmeniz gerekiyorsa, bunu agzinizi bir kumasla veya kolunuzla kapatarak gerçeklestirilmelidir.
Soyunma odalari ve duslar mümkün oldugunca az kullanilmalidir.
Kort kapilarina, saha kenarlarina, banklara vb. yerlere dokunmaktan kaçinilmalidir.
Oyunlar öncesi ve sonrasinda tesisteki dus ve soyunma odalari hiçbir sekilde kullanilmamalidir.
Kort kapilarina, saha kenarlarina, banklara vb. yerlere dokunmaktan kaçinilmalidir.
Musluk veya çesme sapina dokunmaktan kaçinmak için dolu bir su sisesi getirilmelidir.
Kortu mümkün olan en kisa sürede terk edilmelidir, kulüpte kalinmamalidir.

SPORCULAR ve ANTRENÖRLER KORTTA IKEN

Oyuncular veya Antrenörler arasinda en az 1,5 – 2 metrelik sosyal mesafe korunmalidir.
Yalnizca antrenman yapmak sartiyla bir kortun içinde dört oyuncunun bulunmasina müsaade edilmistir. Double maç oynanilmayacaktir.
Muhtemelen olmasa da bir tenis topunun COVID-19 virüsünü iletmesi mümkündür, çünkü neredeyse tüm sert yüzeyler hastaligi iletebilir.
Iki kutu top açin ve toplari numaralandirin. Birinci kutudan siz top alin ve oyun partnerinizin diger kutudan top almasini saglayin.
Sadece kendi numaralarinizi tasiyan top setinizi oyun sirasinda kullandiginizdan emin olarak oyuna devam edin.
Top, raket veya baska bir ekipmani kullandiktan sonra gözlerinize, burnunuza veya agziniza dokunmaktan kaçinilmalidir.
Toplari almak ve rakibinize yollamak için raketi/ayaginizi kullanin. Toplari almak için ellerinizi kullanmaktan kaçinilmalidir.
Kortun kendi bulundugunuz yarisinda kalinmali, oyun sonlarinda kort degistirmekten kaçinilmalidir.
Mola verirken diger oyunculardan uzak durulmalidir.
Baska bir sahadan bir top size gelirse, ayaginizla veya raketinizle geri gönderilmelidir.
Atilabilecek esyalar için bir kap/kutu bulundurulmalidir.
Veliler veya engelli oyuncularin refakatçileri haricinde zorunlu seyircilere (her sporcu için 1 kisi olarak sinirlandirilabilir) izin verilmemeli, bu seyirciler arasinda da sosyal mesafenin korundugundan emin olunmalidir.
ESKRIM

Tesiste antrenmanlara baslamadan önce, eskrimcilerin veya yasal vasilerinin bu yönergeleri anladigini ve uyacagini kabul etmesi gerekir.
Son 14 gün içinde COVID-19 belirtisi veya semptomu olmayanlarin antrenmanlara katilmasina izin verilecektir.
Kisinin belgelenmis bir COVID-19 enfeksiyonu vakasi varsa, doktorlarindan antrenmana katilmak için tedavi olduklarini belirten bir belgeye sunmalari gerekmektedir.
Grup antrenmanlarina basladiktan sonraki 14 gün içinde hasta ile yakin temas etmeyenler antrenmanlara devam edebilecektir.
COVID-19'un belirti ve semptomlari sadece spesifik olmayan ve sadece solunumsal semptomlar olabileceginden, sporcularin grup antrenmanlarina baslamadan önce 14 gün boyunca hasta olanlarla yakin temas halinde olmamalari tavsiye edilir.
Bu gereksinim, COVID-19’u, COVID-19 olan ancak henüz herhangi bir belirti yasamamis biri tarafindan antrenman grubuna dâhil etme riskini azaltir.
Tesis veya antrenman merkezine asagidaki kisilerin ve gruplarin girmesine izin verilecektir.
- Sporcular, antrenörler, kulüp ve saglik personeli, anti-doping yetkilileri.
- Ebeveynlerin tesise girisine izin verilmeyecektir.
- Eger mümkünse sosyal mesafe kurallari gözetilerek tesisten ayri bekleme alani olusturulabilir.
Seyirci ve saticilarin tesise girisine kesinlikle izin verilmeyecektir.
Tesis, kulüp veya antrenman salonunda yer alan bekleme alaninda oturma düzenekleri her yöne aralarinda en az 2 metre olacak sekilde yerlestirilecektir.
Tesiste yer alan ve sporcularin oturmasi ve aralarda beklemeleri için kullanilan oturma materyalleri, jimnastik siralari gibi düzeneklerde her yöne en az 2 metre mesafe olacak sekilde yerlestirilecek, jimnastik sirasi ve benzeri oturma yerleri belirtilen mesafeye göre oturma isaretlemeleri yapilacaktir.
Tesis, kulüp veya antrenman salonu içerisinde veya faaliyette, yetkililerin, saglik personelinin ve antrenörlerin tesis içinde bulunan tüm kisilerin birbirlerinden en az 2 metre, (3 adimdan fazla) fiziken ayrilmasi seklinde sosyal mesafenin korunmasi gerekliliktir.
Tesise maskesiz kimse alinmayacaktir. Ayrica tesis içerisinde bulunan herkesin cerrahi (tibbi) yüz maskesi takmasi zorunludur.
Maskeleri takip çikarirken ve kullanirken koruyucu yüzlerine dokunulmamasina, takma çikarma isleminin kulaklara takilan elastik kisimlardan tutularak yapilmasina, maskelerin burunun üzerinden çenenin altina kadar yerlestirilerek agiz ve burunu tam kapayacak sekilde takilmasina azami dikkat edilmelidir. Maske takilmadan önce ve çikarildiktan sonra eller tercihen yikanmali, imkân yoksa alkollü el antiseptigi veya kolonya ile temizlenmelidir.
Tesis içerisinde bulunan kisilerin (temas gerektiren, tibbi müdahale gerektiren durumlar hariç) eldiven kullanmalari, el temizligine olanak vermeyip, çevresel bulasi artiracagindan, önerilmemektedir.(Saglik Bakanligi tavsiyesi) El hijyeni saglanmasi için alkol içerikli el antiseptiklerinin ulasilabilir noktalarda bulundurulmalidir.
El temizligine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yikanmali, sabun ve suyun olmadigi durumlarda alkol bazli el antiseptikleri kullanilmalidir. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
Tüm katilimcilar günde iki kez COVID-19 semptomlarini kendi kendine izleme yapacaklardir. Herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa, durumlarini antrenörlere ve idarecilere bildirmeli ve Covid-19 yönünden degerlendirilmek üzere bir maske takarak bir saglik kurulusuna basvurmali ve sonuç belli olana kadar antrenmanlara katilmamalidir. Bu antrenörler, yetkililer, kulüp veya etkinlik personeli, saglik personeli, destek elemanlari ve güvenlik personeli içinde geçerlidir.
Sporcular, antrenörler veya personel tarafindan yapilan izlem, bir kâgida veya elektronik ortama belirtilerini ve semptomlarini (ates dâhil) kaydedilecektir. Bu kayitlar düzenli olarak kontrol edilecektir.
Alerjisi olan katilimcilar, semptomlarin alerjiyle iliskili oldugunu dogrulayan bir doktor raporu getirmelidir.
Astim, diyabet veya diger saglik sorunlari olan çocuklar ve ciddi hastalik riski bulunan eskrimciler durumlarini haber vermeli ve kisitlamalar kaldirilana kadar grup antrenmanlarina katilmamalari önerilir.
Ebeveynlerin, antrenör ekibinin ve personelin olasi hastaliklarinin tam olarak açiklanmasi ve bildirilmesi gerekmektedir. Eskrimcilerin, antrenör ekibinin ve personelin hastalik belirtilerini tesis sorumlusuna açiklamak kendileri ve ebeveynlerin sorumlulugundadir.
COVID-19 belirtileri veya semptomlari gözlenen kisiler eve gönderilecektir. Bu kisilere COVID-19 yönünden degerlendirilmek üzere bir maske takarak saglik kurulusuna basvurmasi önerilecektir. Kisi, sadece negatif bir korona testi sonucu, doktorun onay yazisi veya olaydan sonraki 2 haftalik izolasyondan sonra tekrar antrenmanlara kabul edilmelidir.
Tesise yani antrenmana gelis ve gidislerde eger mümkünse, toplu tasima araçlarinin kullanilmamasi önerilir.

Antrenman içerikleri ve katilim kurallari

Her türlü antrenman programi ve içerigi en az 2 metrelik mesafe kuralina uygun olarak gerçeklestirilecektir.
Her türlü antrenman programi ve içeriginde cerrahi maske (tibbi) takilacak olup, bu sekilde yapilacak antrenmanlarda egzersizin yogunluguna dikkat edilecek ve sik molalar verilecektir.
Katilimcilarin kardiyovasküler veya solunum rahatsizliklari varsa (örnegin; astim, kronik akciger hastaligi (KOAH), bronsit, kistik fibroz, pulmoner fibroz ve kalp veya akcigerleri etkileyen diger durumlar), bir yüz maskesi ile antrenman veya egzersiz yapmaya baslamadan önce doktorunuza danismaniz önerilir.
Bu sekilde yapilacak antrenmanlarda katilimcilarda "bas dönmesi, asiri nefes darligi, uyusma ve karincalanma yasanabilir” bu sekilde bir durum hissedildiginde egzersiz yapmayi birakip oturmalari ve bir mola vermeleri gerektigininin belirtilmesi gerekir.
Maskeleri takip çikarirken ve kullanirken koruyucu yüzlerine dokunulmamasina, takma çikarma isleminin kulaklara takilan elastik kisimlardan tutularak yapilmasina, maskelerin burunun üzerinden çenenin altina kadar yerlestirilerek agiz ve burunu tam kapayacak sekilde takilmasina azami dikkat edilmelidir.
Maske takilmadan önce ve çikarildiktan sonra eller tercihen yikanmali, imkân yoksa alkollü el antiseptigi veya kolonya ile temizlenmelidir.
Eskrim antrenmanlarinda her türlü vücut temasi el sikismak, sarilmak ve alkislamak kesinlikle yasaktir.
Eskrim tarihsel görgü kurallari geregi birbiri ile karsilasan veya çalisma yapan sporcularin maçin veya çalismanin sonunda el sikistiklari bir branstir.
Covid-19 sonrasi her türlü faaliyette el sikismak veya sarilmak bulasma riski olusturmaktadir ve yasaktir. 5. Her türlü antrenman programi ve içeriginde yüksek sesle konusmak, bagirmak ve kükreme, çiglik atma seklinde davranislarda bulunmak yasaktir.
Bir çok spor bransinda da olan ve motivasyon arttirmak veya hirs etkisi ile sporcularin bagirdiklari ve kükreme, çiglik atma seklinde nefes verirken gerçeklesen bir bosalma eylemin bulunduklari bilinmektedir. Bu tür davranislar eskrim bransinda çok yogun oldugundan solunum ve siddetli nefes hareketi ile yapilan bu eylemler bulasma riskini arttirdigindan bu davranislara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu konuda gerekli uyarilar yapilacak, bilgilendirme yazilari görünür yerlere asilacaktir.
Antrenman salonunda sosyal mesafenin korunabilecegi küçük antrenman gruplari ile antrenman seanslari yapilacaktir.
Antrenman seanslarina katilimlar ve içerik günlük olarak kaydedilecektir.
Tesise, antrenman merkezine erisim açikça düzenlenecek ve katilimcilara bildirilerek uyulmasi istenecektir.
Olusturulan antrenman gruplarinda çakismalari önlemek için belirlenmis antrenman süreleri ve antrenman oturumlari arasinda molalar içeren bir antrenman plani olusturulacaktir.
Tesiste, antrenman salonu çalisma saatleri açikça belirlenmeli ve buna uyulmalidir. Bir grup çalismasi sona ermeden diger grup tesise, antrenman salonuna alinmayacak gruplarin karsilasmasi önlenecektir.
Antrenmanlarda sporcular arasinda dogrudan veya dolayli temas gerektirecek hiçbir aktivitede bulunulmayacaktir.
Tesiste veya eskrim salonunda yer alan pistler 2 metre mesafe kuralina uygun bir biçimde kullanilacaktir. Yan yana yer alan pistler 2 metre mesafe kuralina uygun olacak sekilde konumlandirilacaktir. Zemin’e çizilerek olusturulan pistlerde bir dolu bir bos veya mesafeye uygun bir sekilde bir dolu iki bos pist seklinde kullanim yapilacaktir. Ayrica pist üzerinde yapilacak teknik antrenmanlar durarak degil ise bir pistte en fazla 2 sporcu çalisabilecektir.
Korakor’a izin verilmeyecektir.
Korakor mücadeleye sebep olacak teknik hareketlerin, aksiyonlarin Covid-19 sürecinde yapilmamasi dikkat edilmesi önerilir. Eskrimcilerin silahli olarak yaptigi çalismalarda, komba çalismalarinda korakor’a sebebiyet verilmeden aksiyonlar durdurulacaktir

Izin verilen antrenman içerikleri sunlardir;
Antrenör ve sporcu arasinda bireysel dersler, (eskrime özgü teknik egitim) Eskrim maskesi altinda cerrahi maske (tibbi) agiz ve burun korumasi kullanimi kontrol edilmelidir. Bu sekilde yapilacak antrenmanlarda, eskrim dersinin yogunluguna dikkat edilmeli ve sporcunun oksijen alimini arttirmak için sik molalar verilmelidir.
Eskrim ayak çalismalari, Eskrim silahi ile veya silahsiz teknik egitim (örn. Ayna egitimi) Hedef egzersizleri, (2 metre kuralina uygun konumlandirilan hedefler ile) Kondisyon egitimi, en az 2 metre mesafe kuralina kesinlikle uyularak, tercihen hava kosullari izin veriyorsa kalabaliklarin olmadigi açik alanda,
Yasaklanmis antrenman içerikleri sunlardir: Eskrim, komba, antrenörler veya hakem gözleminde olmayan karsilikli maçlar Antrenörler gözleminde ya da nezaretin olmayan yarisma dersleri Öngörülen mesafe kuralina uymadan ve maskesiz yapilan tüm antrenman içerikleri.
Kondisyon antrenmanlari veya Kondisyon Salonlarinda dikkat edilecek hususlar; Her türlü antrenman programi ve içerigi en az 2 metrelik mesafe kuralina uygun olarak gerçeklestirilecektir.
Sporcular arasinda dogrudan veya dolayli temas gerektirecek hiçbir aktivitede bulunulmayacaktir.
Kuvvet egzersizleri temas gerektirecek sekilde egitmenler veya antrenörler tarafindan yaptirilmayacaktir. Bu antrenmanlarda ve egzersizlerde sporcular kisisel temiz havlu, mat lastiklerini kullanilmalari zorunludur. Atlama ipleri, tenis toplari ve yoga matlari gibi ek donanimlar her egitim için her eskrimci tarafindan getirilmeli ve isimleriyle açikça etiketlenmelidir. Her türlü kuvvet, kardiyo, jimnastik ve antrenman cihazi, kullanimdan önce ve sonra saglanan dezenfektanlar (mendiller) ile temizlenecektir.

Hijyen uygulamalari:

Katilimcilar kendi ekipmanlarini kullanmali ve birbirlerine temas etmekten kaçinmalidir.
Tesise ait eskrim ekipmani kullanilmayacaktir. Esyalarini unutan eskrimciler antrenmanin eskrim kismina istisnasiz katilamazlar.
Sporcu ve antrenörlerin kullandigi eskrim ekipmanlari, eldiven, ceket, pantolon, çorap, tisört, sort dâhil olmak üzere her kullanimdan sonra eve götürülmeli ve yikanmalidir. Silahlar, maskeler ve vücut kordonlari, antrenör yelegi gibi ekipmanlar yikanamaz, ancak her kullanimdan sonra dezenfekte edilmelidir.
Eskrim çantalari tesiste birakilmayacaktir. Tesis içinde bu çantalar için tasarlanan odaya ya da alana koyulacaktir. Eskrim çantalari da sik sik dezenfekte edilecektir. Antrenman alanina telefon ile girilmeyecektir. Ayrica telefonlarin sik sik dezenfekte edilmesi önerilir.
Eskrim salonunun içine yiyecek getirilmesine, bulundurulmasina izin verilmez.
Tüm katilimcilar kendi suyunu ve su sisesini, havlusunu, kisisel hijyen ürünlerini getirecek ve kullanacaklardir. Özellikle su siselerinin paylasilmasi kesinlikle yasaktir. Her sporcu kendi sisesinin üzerine adini yazmasi zorunludur. Tek kullanimlik su siseleri her kullanim sonrasi çöpe atilmalidir.
Eskrim maskesinin altinda çok terleriz ve hemen yüzümüzü silmek isteriz. Bu günlerde kâgit havlu mendillerin kullanilmasi önerilir. Kullanilan kâgit havlular hemen çöpe atilmalidir.
DAGCILIK

Kapali Mekânda Gerçeklestirilecek Faaliyetler Için
Faaliyetin gerçeklestirilecegi ortamin sosyal mesafe kuralina (katilacak kisiler arasinda en az 1 metre, ideali 1,5 metre ve üstü) uygun olmalidir,
Faaliyet esnasinda zorunlu olmadikça katilimcilarin birbirlerine temas etmelerinin engellenmesi ve sosyal mesafe korunmalidir,
Faaliyet ortaminda kullanilacak malzemeler faaliyet öncesinde uygun sekilde dezenfekte edilmelidir,
Faaliyet için katilimcilarin kendilerinin getirdikleri materyallere zorunlu olmadikça diger katilimcilarin temas etmelerinin engellenmesi gerekir,
Faaliyetin gerçeklestirilecegi ortamin yeterince temiz hava ile havalandirildigindan emin olunmasi, öncesinde ve sirasinca temiz hava akisinin yeterli olmalidir,
Sporcular spor tirmanis yarismalari esnasinda izolasyon odalarinda gerekli sosyal mesafeyi saglamalidir,
Müsabaka alanlarina seyircinin girmesine izin verilmemelidir,
Faaliyet ortamina giriste katilimcilarin atesinin ölçülmesi ve atesi 38,3 ? üzerinde çikan bireylerin faaliyet ortamina girislerine müsaade edilmemelidir,
Faaliyet ortamina girerken katilimcilara antiseptik solüsyon takdim edilerek el dezenfeksiyonlarinin saglanmasi, maske ve eldiven verilmelidir,
Sporcular spor tirmanis yarismalari esnasinda izolasyon odalarinda gerekli sosyal mesafeyi saglamalidir,
Ödül töreni katilimcilarin teker teker çagrilarak belirli bir masa üstüne birakilmis olan ödüllerini almalarinin saglanmasi, kesinlikle elden ödül takdim edilmemesi seklinde olmalidir,
Faaliyet sonrasinda dagitilmis olan maske ve eldivenlerin bir posette toplanarak tibbi atik olarak bina sorumlusuna teslim edilmesi ve katilimcilarin çikarken el dezenfeksiyonunun saglanmalidir,

Açik Ortamda Gerçeklestirilecek Faaliyetler Için
Faaliyet ortamina giriste katilimcilarin atesinin ölçülmesi ve atesi 38,3 ? üzerinde çikan bireylerin faaliyet ortamina girislerine müsaade edilmemesi (tüm dagcilik etkinliklerini saglikli iken yapiniz, “daglar duruyor, iyilesince yine gidersiniz”, Covid-19un dogada, dagda tedavisi güncel bilgiler isiginda henüz mümkün degil, risk almayiniz!),
Faaliyetin gerçeklestirilecegi ortamin girisinde uygun antiseptik solüsyonlar kullanilarak tüm katilimcilarin el dezenfeksiyonunun saglanarak, maske verilmelidir,
Faaliyet ortaminda sosyal mesafe kuralina (katilacak kisiler arasinda en az 1,5m ve üstü) uyulmasina dikkat edilmesi, kisilerin ve malzemelerinin birbirlerine temaslarinin engellenmelidir,
Katilimcilara bilgilendirme ve onay formunun okutulup imzalanmasinin saglanarak faaliyet raporuna eklenmelidir,
Faaliyet esnasinda katilimcilarin faaliyet alanlarindan ayri kaldiklari süreç boyunca maske ve sosyal mesafeyi (en az 1,5 m araliklarla izleme) korumalari gerekmektedir,
Faaliyet ortaminda zorunlu olmadikça gida maddelerinin tüketilmemesi, tüketilecek ise uygun sekilde ambalajlanmis olmalarina özen gösterilmesi, kesinlikle gidalar ile el temas engellenmelidir,
Töreni düzenlenecek ise katilimcilarin teker teker çagrilarak belirli bir masa üstüne birakilmis olan ödül veya hediyeleri almalarinin saglanmasi, kesinlikle elden takdim yapilmamalidir,
Faaliyetlerde kullanilacak ulasim araçlarinin ilgili makamlarca ilan edilen güncel kurallar çerçevesinde planlanmasi ve kullanilmalidir,
Faaliyet sonrasinda dagitilmis olan maske vb. hijyenik malzemenin bir posette toplanarak tibbi atik olarak Faaliyet Sorumlusuna teslim edilmesi ve katilimcilarin çikarken el dezenfeksiyonunun saglanmasi gereklidir,
Günübirlik yürüyüs ve dagcilik etkinliklerinde tek kol yürüyüs düzeninde en az 2 m araliklarla tek sira yürünmeli. Molalarda sosyal mesafeye uyularak dinlenilmelidir,
Kampli etkinliklerde bireysel katilimlarda tek kisilik çadir tercih edilmeli. Ayni evden gelen aile bireyleri, çadirda uyku tulumunda basucu/ayakucu düzeninde gecelemelidir,
Yiyecek tüketiminde ve mutfak malzemeleri kullaniminda hijyen kurallarina uygun gida tüketimine özen gösterilmelidir,
Tüm metal alasimli teknik malzemeler etkinlik öncesi ve sonrasinda 80 derecelik alkol bazli solüsyonlarla dezenfekte edilmeli, kullanilmadiklari süreçte tercihan günes altinda birakilmalidir,
Ip, perlon, karabina gibi malzemeler tirmanis esnasinda asla agiza götürülmemeli, kullanim öncesi ve sonrasinda sabunlu su ile temizlenmelidir.
Tüm tirmanisçilar kendi malzemelerini kullanamaya özen göstermelidirler.
Partner tirmanisçilar malzeme kusamlarini 1 m mesafeden kontrol etmeli, kusam esnasinda gözlemleyerek ve uyararak birbirlerine yardimci olmali yakin temastan kaçinmalidir.
Her faaliyet için özel bir durum oldugunda faaliyet sorumlusu bunu katilimcilara faaliyet öncesinde duyurmalidir,
Yakin temas söz konusu olabilecek kisa kaya tirmanis esnasinda kullan-at cerrahi maske kullanimi önerilir.
Toz Torbasi içerigi sivi ya da top içi toz olsun, bu maddelerle yogun temasin oldugu duvar tirmanisi öncesi ve sonrasi en iyi dezenfeksiyon su ve sabunla en az 20 sn eller yikanmalidir,
Tüm günü birlik ve kampli etkinliklerde de mümkün oldukça küçük gruplarla dogaya gidilmeli (ne kadar fazla katilimci o kadar bulas riski!)
Via Ferrata tirmanislarinda da, tirmanis eldiveni altina tek kullanimlik cerrahi eldiven giyilmeli ve etkinlik sonunda toplanarak tibbi atik olarak bertaraf edilmeli.
Via Ferrata tirmanisinda da kalabalik gruplardan kaçinilmali.
El sikismaktan, sarilmaktan, öpüsmekten, yakin temastan, su kaplari basta olmak üzere ayni kaptan su içmek, yemek yenilmesi gibi davranislardan kaçinilmalidir.
Tüm tirmanisçilar kendi malzemelerini kullanamaya özen göstermelidirler.
Partner tirmanisçilar malzeme kusamlarini 1 m mesafeden kontrol etmeli, kusam esnasinda gözlemleyerek ve uyararak birbirlerine yardimci olmali yakin temastan kaçinmalidir.
Her faaliyet için özel bir durum oldugunda faaliyet sorumlusu bunu katilimcilara faaliyet öncesinde duyurmalidir,
Yakin temas söz konusu olabilecek kisa kaya tirmanis esnasinda kullan-at cerrahi maske kullanimi önerilir.
Toz Torbasi içerigi sivi ya da top içi toz olsun, bu maddelerle yogun temasin oldugu duvar tirmanisi öncesi ve sonrasi en iyi dezenfeksiyon su ve sabunla en az 20 sn eller yikanmalidir,
El sikismaktan, sarilmaktan, öpüsmekten, yakin temastan, su kaplari basta olmak üzere ayni kaptan su içmek, yemek yenilmesi gibi davranislardan kaçinilmalidir.
HAVUZ

YÜZME HAVUZU KULLANIM KURALLARI

1. Tesis içerisine girecek olan üye ve misafirlerimizin öncelikle, görevli tarafindan verilen formlari doldurup imzalamasi gerekmektedir. Ilgili formu link içerisinden indirebilir, doldurup imzaladiktan sonra info@tedclub.org.tr adresine gönderebilirsiniz.
2. Hastaligi geçirmis kullanicilar tesislere gelmeden önce bir doktora kesinlikle görünmelidirler. Covid-19 sonrasi iyi olduklarina dair teshis konulduktan veya süphe ortadan kalktiktan sonra kullanima devam etmelidir.
3. Tesise giris yapan üye, misafir ve çalisanlarin ates ölçümleri yapilacaktir. ( Vücut isisi 37,5 °C'ye esit veya daha yüksek olan kisilerin tesislere girisi engellenecektir.)
4. Herhangi bir sekilde kendini hasta hisseden ve özellikle hastalik ile ilgili olarak açiklanan belirtilere sahip kisiler eve gönderilecektir.
5. Tesisi kullananlar yüz maskesini havuza girene kadar yüzlerinde tutmali ve sudaki aktiviteden hemen önce tek kullanimlik torbada onu saklamali ve aktivite sonunda tekrar takmalidirlar.
6. Üyelerimiz COVID-19 hastaligindan etkilenmediklerini ve son 14 gün içinde yerlesik, olasi veya süpheli COVID-19 vakalarina maruz kaldiklarini beyan etmelidirler.
7. Yüz maskesi, tesisi kullanan kullaniciya eslik eden kisiler tarafindan devamli surette kullanilmali ve sosyal mesafe kurallarina uygun açik alanda beklemelidir.
8. Havuz suyu klor seviyesi 1,5-2 mg / lt. arasindadir. Havuza girerken lütfen bone ve gözlük kullaniniz.
9. Kullanicinin herhangi bir aile üyesi kendisini iyi hissetmiyor ise, kullanici da evde kalmalidir.
10. Havuza girmeden önce ellerinizi sabun ve su ile yikayin (20 saniye veya daha uzun süre) bulundugunuz yerde sivi veya sabun yoksa suya girmeden önce ellerinizi muhakkak dezenfekte sivi ile temizleyin.
11. Yüzme havuzu malzemelerinizi paylasmayin.
12. Eger hapsirmaniz veya öksürmeniz gerekiyorsa, bunu üst kol bölgeniz ile agizinizi kapatarak yapin.
13. Sosyal mesafe yönergelerini izleyin ve en az 3-4 adim (yaklasik 2metre) diger bireylerin uzaginda kalin.
14. Baskalariyla fiziksel temasta bulunmayin. Örnegin: El sikisma ve sarilma gibi yakin temaslardan kaçinin, elleriniz hijyen konumda degil ise yüzünüze dokunmaktan kaçinin.
15. Yiyecek, içecek veya havlunuzu diger bireyler ile paylasmaktan kaçinin.
16. Üye ve misafirlerimiz diger kullanicilar ile aralarindaki uygun sosyal mesafeyi koruyarak mola vermeli ve dinlenmelidir.
17. Yüzme havuzunun hijyenini bozacak (tükürmek, agizdan su püskürtmek, burun sivisi çikarmak) davranislar yasaktir.
18. Havuzdan çiktiktan sonra ellerinizi iyice yikayin veya el dezenfektani kullanarak temizleyin.
19. Havuza girmeden önce ve havuzdan çiktiktan sonra mutlaka (açik alanda) dus aliniz.
20. Havuz soyunma odalari ayni anda en fazla 2 kisi, tuvaletler ise 1 kisi olacak sekilde kullanilabilecek, kapali alandaki duslar kullanim disi olacaktir.
21. 2020 yili kulüp aidatini ödeyen üyelerimiz yaz sezonunda havuzumuzdan ücretsiz faydalanabilecektir.
22. Tüm bu maddelere ek olarak üyelerimizin ekte vermis oldugumuz Genel Hijyen Kurallarina uymalari zorunludur.
23. Havuzumuzdan 7 yas ve üzeri çocuklar (velisi esliginde) faydalanabilecektir.

Havuz kullanim saatleri:
Hafta içi ve hafta sonu 08:00 – 20:00 arasindadir.


FITNESS

FITNESS SALONU KULLANIM KURALLARI

Tesislerimizde Covid-19 nedeniyle uygulanan genel hijyen kurallarina ek olarak hazirlanan, Fitness salonu kullanim kurallari asagida belirtilmistir. Kurallara uyulmasi hem kendi sagligimiz için, hem de çevremizdekilerin sagligini korumak adina çok önemlidir.

1. Covid-19 önlemleri kapsaminda Fitness salonu çalisma saatleri 08:00 - 20:00 olarak düzenlenmistir.
2. Saglik Bakanligi tarafindan belirlenen dezenfektan malzemeleri kullanilmaktadir. Dezenfektanlardan kaynakli olusacak yan etkiden (alerji, astim v.b.) TED Spor Kulübü ve The Gym sorumlu olmayacaktir.
3. Fitness Salonunda ayni anda bulunabilecek kisi sayisi Saglik Bakanliginin belirledigi kurallar dâhilinde sinirlandirilmistir. Fitness salonunda ayni anda en fazla 10 kisi bulunabilecektir.
4. Kisi sayisi takibi için, Saglik Bakanligi rezervasyonla salon kullanimini zorunlu hale getirmistir. Üyelerimiz rezervasyon yaptirarak fitness salonunu kullanabilecektir.
5. Rezervasyonlar saat basi olacak sekilde kabul edilecektir.
6. Salon kullanim süresi 50 dakikayla sinirlandirilmalidir. 10 dakika salonda temizlik, havalandirma v.b. islemler için bir sonraki üyelere hazir hale getirilecektir.
7. Fitness salonunu her üye en fazla haftada 3 gün kullanabilecektir.
8. Üyelerimizin en geç 24 saat öncesinden rezervasyon yaptirmasi gerekir.
9. Rezervasyon iptali durumunda kullanilmayan hak haftalik kullanim haklarindan düsürülecektir.
10. Saglik Bakanliginin kurallari geregi kapali spor alanina misafir alinmamaktadir.
11. Egzersiz aralarindaki dinlenme molalari disinda spor salonlarinda üyelerin beklemesine izin verilmeyecektir.
12. 65 (altmisbes) yas üzeri ve kronik rahatsizligi olanlar kulübe kabul edilmemektedir.
13. Havlu hizmeti durdurulmustur.
14. Yüz bölgesinin aletlere ve zemine degme olasiligi olan hareketler yapilmayacaktir.
15. Yag ölçümü, mezura ölçümü v.b. yakinlik ve temas gerektiren analizler yapilamayacaktir.
16. Üye kendi içecegini kendisi getirecektir.

MASKE KULLANIMI
1. Antrenmana baslanacagi zamana kadar maske kullanimi zorunludur.
2. Maske sadece antrenman alaninda çikarilabilir.
3. Antrenman esnasinda N95 / FFP2 maske kullanilmayacaktir.

Bu sayfayı paylaşın:

SPONSORLARIMIZ