"Koronavirüs (Covid-19) Tüm Branşlar Normalleşme Planı"

Değerli Üyelerimiz,

Yeni normalleşme planına göre kulübümüz üyelerimizin hizmetine 01 Haziran 2020 tarihinde açılmıştır. Küresel Covid -19 salgını nedeniyle T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve Spor Bakanlığı’nın önerilerine uygun olarak hazırlanan ulusal ve uluslararası federasyonların gerekliliklerine mevcut organizasyon gerekliliklerine eklemeler yapılarak düzenlenen ek tedbirler ve uyulması gereken kurallar aşağıda belirtilmiştir.

Tenis Eskrim Dağcılık Spor Kulübü olarak bu tedbirler ve kurallar dahilinde izni verilen spor alanlarımızı ve restoranımızı açıyoruz. Diğer tüm birimlerimiz (sauna, tırmanma duvarı, soyunma odaları ) kapalı olacaktır.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle,

Tenis Eskrim Dağcılık Spor Kulübü
Yönetim Kurulu

"Koronavirüs (Covid-19) Tüm Branşlar Normalleşme Planı"

Covid-19 (Corona) virüsü ile alakalı olarak almış olduğumuz tedbirler ve virüs ile alakalı genel bilgiler ve kişisel korunmanızı sağlayabilmeniz için gerekli bilgiler aşağıdaki gibidir. Alınan önlemler tüm üyelerimizi, sporcularımızı ve çalışanlarımızın korunması amaçlıdır.

Covid-19 (Corona) Salgınına Karşı Kulübümüzde Yapılan Temizlik ve Dezenfekte Çalışmaları ve Çalışanların Bilgilendirme Eğitimi

Kulübümüzde her gün 08:00-22:00 arasında hijyen temizliği yapılmakta olup, kapı kolları, ve ışık düğmeleri, soyunma odaları lavabo ve bataryaları dezenfekte edilmektedir.
Kapalı çalışma ortamları ve spor sahaları sık sık havalandırılmaktadır.
Kulübümüzün her yerine dezenfektan verici dirsek temaslı dezenfeksiyon ürünleri takılmıştır.
Profesyonel firma tarafından dezenfeksiyon çalışmaları yaptırılmaktadır.
İş Sağlığı ve Güvenliği firmasının, iş yeri hekimi ve iş sağlığı uzmanı tarafından, kulübümüz çalışanlarına Covid-19 (Corona) virüsü hakkında eğitim verilmiştir.
Firma tarafından dezenfektan olarak “NETBIOKEM DSAM MSDS” ürün kullanılmıştır.

T.C. Sağlık Bakanlığı’ nın, Covid-19 (Corona) Virüsü ve benzeri solunum hastalıklarını önlenmesi için önerdiği 14 temel kural

1- Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.
2- Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.
3- Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.
4- Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
5- Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.
6- Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.
7- Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.
8- Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
9- Kıyafetlerinizi 60-90OC’de normal deterjanla yıkayın.
10- Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
11- Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.
12- Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.
13- Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
14- Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.Yurtdışı Seyahatlerine Yönelik Bilgilendirme 

Covid-19(Corona) Virüs tespit edilen kişilerin bulunduğu herhangi bir ülkeye seyahat etmiş olan; yakın bir zamanda herhangi bir ülkeye seyahat planlayan üyelerimiz, sporcularımız ve çalışanlarımızın ülkeye dönüşlerinde 14 günlük evde istirahat etme sürecini tamamlamalarını ve kulübümüzü ziyaret etmeden önce muhakkak yönetim kurulumuzu bilgilendirmelerini önemle rica ediyoruz.

 

COVİD-19 DÖNEMİNDE ÜYELERİMİZ, SPORCULARIMIZ VE ZİYARETÇİLERİMİZİN UYMASI GEREKEN KURALLAR

Genel Hijyen Kuralları
Tesisimizde Covid-19 nedeniyle uygulanan genel hijyen kuralarına uyulması, hem kendi sağlığımız, hem de çevremizdekilerin sağlığını korumak adına çok önemlidir. Mutlaka uyulması gereken genel hijyen kuralları aşağıdaki gibidir:
1. Tesise gelen herkesin ateş ölçüm noktasında ateş ölçümleri yapılıp, kayıt altına alınır. Çalışanın ateş ölçümü normal seviyede ise dezenfektan sıvıları ile eller iyice dezenfekte edilip tesise alınacaktır.
2. Tesise girmeden önce her kes giriş kapısında bulunan ıslak ve kuru dezenfektan paspasını kullanarak ayakkabılarını temizlemesi gerekmektedir.
3. Giriş noktasında ve Tesis içinde kalabalık oluşturmadan en az 2 metrelik sosyal mesafe kuralına uyulmalıdır.
4. Tesise girmeden önce kullanılmış maske ve benzeri malzemeler, girişte bulunan atık ünitesine atılmalıdır. Atıklar üniteye atıldıktan sonra, dezenfektan sıvısıyla eller dezenfekte edilip temiz bir maske takılmalıdır.
5. El hijyenini korumak çok önemlidir. Eller ihtiyaç duyulduğunda sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca iyice yıkanmalıdır. Veya el dezenfektasyon sıvısı ile ellerden buharlaşana kadar ovuşturulmalıdır. Ellerin yüz bölgesi ile temasından kaçınılmalıdır.
6. Öksürme, hapşırma sırasında ağzın tek kullanımlık mendille kapatılması ya da daima dirseğin iç kısmının kullanması gerekmektedir.
7. El sıkışma, tokalaşma, sarılma gibi durumlardan kaçınmalıdır.
8. Gerek kalabalık ortamlarda gerek kapalı mekanlarda maske kullanılmalıdır. Maskelerin doğru kullanımı ise çok önemlidir. Mutlaka çeneyi de içine alarak ağız ve burun kapatılmalıdır. Maske çene altına ve alına kaydırılmamalıdır. Maskenin dış yüzüne dokunmamalıdır. Maske nemlenir veya ıslanırsa yenisi ile değiştirilmelidir. Çıkarırken kulak arkasındaki lastiklerinden tutarak çıkarılmalıdır. Tek kullanımlık maskeler atık ünitesine atılmalıdır.
9. Tesise gelmeden önce kendinizi iyi hissetmiyor, ateş, öksürük, nefes darlığı ve benzeri şikâyetiniz varsa; Tesise gelmek yerine en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
10. Evlerinden Tesise gelme aşamasında; evden çıkmadan önce, evden çıkarken, yolda geçirdiği süre boyunca, toplu taşıma araçlarını kullanırken, yukarıda belirtilen tüm genel hijyen kurallarına eksiksiz uymaları gerekmektedir.
11. Merdivenler kullanılırken sosyal mesafeyi korumak için, kişiler arasında en az 4 basamak mesafe bırakarak inilip çıkılmalıdır. Aradaki mesafeyi korumak amacı ile iniş çıkışlarda her zaman sağdan ilerlemeye dikkat edilmelidir.
12. Sosyal mesafeyi korumak amacı ile lavabolarda, en fazla içerideki kabin sayısı kadar kişi bulunmalıdır.
13. Bu süreçte hijyen nedeniyle su sebilleri yerine tek kullanımlık suların kullanımı önerilmektedir.
14. Kullanılmış maske, mendil vb. atıklar, ortamın hijyenini sağlamak için, Tesis alanlarına yerleştirilen atık ünitelerine atılmalıdır!
15. Toplantı odalarında ve Tesis içerisinde en az 2 metrelik sosyal mesafe kuralına dikkat edilerek toplantılar gerçekleştirilmelidir.
16. Ortak kullanılan malzemeler, projeksiyon cihazı, vb. gibi cihaz ve malzemeler, olası bulaşma riskini önlemek için, kullanım öncesi ve sonrası dezenfekte edilmelidir.
17. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz kendi kişisel eşyasını kendisi kullanmalı, hijyen nedeni ile başkalarıyla paylaşmamalıdır. Örneğin; kırtasiye ve spor malzemeleri, hesap makinesi, ajanda, masa/cep telefonu, şarj cihazı vb. gibi kişisel eşyalar ortak kullanılmamalıdır.
18. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz bu süreçte hijyen nedeniyle birbirlerine yiyecek-içecek ikramı yapmamalıdır.
19. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için gelecek her türlü kargo, ürün ve paketler, Tesise alınmayacaktır.
20. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimizden herhangi biri Tesis içinde; ateş, öksürük, nefes darlığı ve benzeri şikâyeti olursa öncelikle Yönetime ve İnsan Kaynaklarına bilgi vermelidir. İşyeri Hekimi şirkette ise, öncelikle maske ile muayene olması sağlanır. İşyeri Hekimi muayenesinin ardından, gerekli görülmesi durumunda, maske vb. gerekli tedbirler alınıp, en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilir. İşyeri Hekimi şirkette değilse, doğrudan maske vb. gerekli tedbirler alınıp, en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Eğer hastalık belirtisi gösteren kişi şirket aracı ile sağlık kuruluşuna götürülecekse, aracı kullanan kişi el hijyenini ve gerekli sosyal mesafeyi sağlayıp; maske, tulum, siperlik vb. tedbirleri alarak aracı kullanmalıdır.
21. Bu süreçte covid-19 test sonucu pozitif çıkan Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz bulunduğu çalışma ortamı, sağlık kuruluşuna yönlendirilmeden önce bekletildiği alan, toplantı odası, vb. alanlar derhal boşaltılarak detaylı bir şekilde dezenfekte edilmesi sağlanır ve en az bir gün (24 saat) boyunca kullanılamaz.
22. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz; Bu süreçte gerektiğinde bilgi almak için ALO 184 Korona Virüs Danışma Hattına da ulaşılabilir.
Tesis içerisinde her zaman yukarıdaki genel hijyen kurallarına uyulması gerekmektedir. Ortam hijyenini korumak için önce kendi hijyenimizi sağlamamız önemlidir.
“ TENİS ESKRİM DAĞCILIK SPOR KULÜBÜ ’’ tarafından Covid-19 salgını nedeni ile alınan tedbirleri ve uyulması gereken kuralları içeren yukarıdaki maddelere tüm Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz uymak zorundadır. Tesis içinde ve spor alanlarında; kendimi ve çevremi korumakla ilgili yukarıdaki kuralları okuduğumu, anladığımı, tüm önlemlere uyacağımı ve sorumluluğun kendime ait olduğunu beyan ederim.


TENİS
Milli sporcuların antrenman yapacağı tenis kulüplerinde küresel COVID-19 salgını nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve Spor Bakanlığı’nın önerilerine uygun olarak hazırlanan ITF ve TTF’nin mevcut organizasyon gerekliliklerine eklemeler yapılarak düzenlenen ek tedbirler ve uyulması gereken kurallar aşağıdaki gibidir.

SPORCULAR ve ANTRENÖRLER İÇİN ANTREMAN ÖNCESİ ve SONRASI
Tesise girerken ve çıkarken muhakkak maske takılması gerekmektedir.
Antrenörler ve tesis çalışanlarının tesis içindeyken maske takması, sporcuların ise antrenman yaptıkları süre haricinde maskelerini takmaları gerekmektedir.
Tenis ekipmanlarının kişiye olduğu bilinciyle her oyuncu kendi ekipmanını getirecek ve bu ekipmanın temizliğini sağlayacaktır.
Kortta bulunan sporcu çıktıktan sonra, bir sonraki antrenman için en az 10 dakika kadar beklenmelidir.
Oyun öncesi ve sonrasında el sıkışmak yerine raket selamlaşması yapılabilir.
Antrenman öncesinde ve sonrasında ellerinizi sabun ve suyla (20 saniye veya daha uzun süre) yıkayın veya korta gitmeden önce sabun ve su hazır değilse el dezenfektanı kullanılmalıdır.
Su, atıştırmalıklar ve benzeri yiyecek içecek ile raket, bileklik, grip, şapka ve havlu gibi ekipmanların hiçbir şekilde paylaşılmaması gerekmektedir.
Mümkünse her antrenmanda yeni toplar ve yeni bir grip kullanılmalıdır.
Her oyundan önce grip bölümü silinmeli ve oyundan sonra değiştirilmelidir.
Antrenman dışında eldiven giymek gibi ekstra önlemler alınmalıdır.
Hapşırmanız veya öksürmeniz gerekiyorsa, bunu ağzınızı bir kumaşla veya kolunuzla kapatarak gerçekleştirilmelidir.
Soyunma odaları ve duşlar mümkün olduğunca az kullanılmalıdır.
Kort kapılarına, saha kenarlarına, banklara vb. yerlere dokunmaktan kaçınılmalıdır.
Oyunlar öncesi ve sonrasında tesisteki duş ve soyunma odaları hiçbir şekilde kullanılmamalıdır.
Kort kapılarına, saha kenarlarına, banklara vb. yerlere dokunmaktan kaçınılmalıdır.
Musluk veya çeşme sapına dokunmaktan kaçınmak için dolu bir su şişesi getirilmelidir.
Kortu mümkün olan en kısa sürede terk edilmelidir, kulüpte kalınmamalıdır.

SPORCULAR ve ANTRENÖRLER KORTTA İKEN

Oyuncular veya Antrenörler arasında en az 1,5 – 2 metrelik sosyal mesafe korunmalıdır.
Yalnızca antrenman yapmak şartıyla bir kortun içinde dört oyuncunun bulunmasına müsaade edilmiştir. Double maç oynanılmayacaktır.
Muhtemelen olmasa da bir tenis topunun COVID-19 virüsünü iletmesi mümkündür, çünkü neredeyse tüm sert yüzeyler hastalığı iletebilir.
İki kutu top açın ve topları numaralandırın. Birinci kutudan siz top alın ve oyun partnerinizin diğer kutudan top almasını sağlayın.
Sadece kendi numaralarınızı taşıyan top setinizi oyun sırasında kullandığınızdan emin olarak oyuna devam edin.
Top, raket veya başka bir ekipmanı kullandıktan sonra gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmaktan kaçınılmalıdır.
Topları almak ve rakibinize yollamak için raketi/ayağınızı kullanın. Topları almak için ellerinizi kullanmaktan kaçınılmalıdır.
Kortun kendi bulunduğunuz yarısında kalınmalı, oyun sonlarında kort değiştirmekten kaçınılmalıdır.
Mola verirken diğer oyunculardan uzak durulmalıdır.
Başka bir sahadan bir top size gelirse, ayağınızla veya raketinizle geri gönderilmelidir.
Atılabilecek eşyalar için bir kap/kutu bulundurulmalıdır.
Veliler veya engelli oyuncuların refakatçileri haricinde zorunlu seyircilere (her sporcu için 1 kişi olarak sınırlandırılabilir) izin verilmemeli, bu seyirciler arasında da sosyal mesafenin korunduğundan emin olunmalıdır.
ESKRİM

Tesiste antrenmanlara başlamadan önce, eskrimcilerin veya yasal vasilerinin bu yönergeleri anladığını ve uyacağını kabul etmesi gerekir.
Son 14 gün içinde COVID-19 belirtisi veya semptomu olmayanların antrenmanlara katılmasına izin verilecektir.
Kişinin belgelenmiş bir COVID-19 enfeksiyonu vakası varsa, doktorlarından antrenmana katılmak için tedavi olduklarını belirten bir belgeye sunmaları gerekmektedir.
Grup antrenmanlarına başladıktan sonraki 14 gün içinde hasta ile yakın temas etmeyenler antrenmanlara devam edebilecektir.
COVID-19'un belirti ve semptomları sadece spesifik olmayan ve sadece solunumsal semptomlar olabileceğinden, sporcuların grup antrenmanlarına başlamadan önce 14 gün boyunca hasta olanlarla yakın temas halinde olmamaları tavsiye edilir.
Bu gereksinim, COVID-19’u, COVID-19 olan ancak henüz herhangi bir belirti yaşamamış biri tarafından antrenman grubuna dâhil etme riskini azaltır.
Tesis veya antrenman merkezine aşağıdaki kişilerin ve grupların girmesine izin verilecektir.
- Sporcular, antrenörler, kulüp ve sağlık personeli, anti-doping yetkilileri.
- Ebeveynlerin tesise girişine izin verilmeyecektir.
- Eğer mümkünse sosyal mesafe kuralları gözetilerek tesisten ayrı bekleme alanı oluşturulabilir.
Seyirci ve satıcıların tesise girişine kesinlikle izin verilmeyecektir.
Tesis, kulüp veya antrenman salonunda yer alan bekleme alanında oturma düzenekleri her yöne aralarında en az 2 metre olacak şekilde yerleştirilecektir.
Tesiste yer alan ve sporcuların oturması ve aralarda beklemeleri için kullanılan oturma materyalleri, jimnastik sıraları gibi düzeneklerde her yöne en az 2 metre mesafe olacak şekilde yerleştirilecek, jimnastik sırası ve benzeri oturma yerleri belirtilen mesafeye göre oturma işaretlemeleri yapılacaktır.
Tesis, kulüp veya antrenman salonu içerisinde veya faaliyette, yetkililerin, sağlık personelinin ve antrenörlerin tesis içinde bulunan tüm kişilerin birbirlerinden en az 2 metre, (3 adımdan fazla) fiziken ayrılması şeklinde sosyal mesafenin korunması gerekliliktir.
Tesise maskesiz kimse alınmayacaktır. Ayrıca tesis içerisinde bulunan herkesin cerrahi (tıbbi) yüz maskesi takması zorunludur.
Maskeleri takıp çıkarırken ve kullanırken koruyucu yüzlerine dokunulmamasına, takma çıkarma işleminin kulaklara takılan elastik kısımlardan tutularak yapılmasına, maskelerin burunun üzerinden çenenin altına kadar yerleştirilerek ağız ve burunu tam kapayacak şekilde takılmasına azami dikkat edilmelidir. Maske takılmadan önce ve çıkarıldıktan sonra eller tercihen yıkanmalı, imkân yoksa alkollü el antiseptiği veya kolonya ile temizlenmelidir.
Tesis içerisinde bulunan kişilerin (temas gerektiren, tıbbi müdahale gerektiren durumlar hariç) eldiven kullanmaları, el temizliğine olanak vermeyip, çevresel bulaşı artıracağından, önerilmemektedir.(Sağlık Bakanlığı tavsiyesi) El hijyeni sağlanması için alkol içerikli el antiseptiklerinin ulaşılabilir noktalarda bulundurulmalıdır.
El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
Tüm katılımcılar günde iki kez COVID-19 semptomlarını kendi kendine izleme yapacaklardır. Herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa, durumlarını antrenörlere ve idarecilere bildirmeli ve Covid-19 yönünden değerlendirilmek üzere bir maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve sonuç belli olana kadar antrenmanlara katılmamalıdır. Bu antrenörler, yetkililer, kulüp veya etkinlik personeli, sağlık personeli, destek elemanları ve güvenlik personeli içinde geçerlidir.
Sporcular, antrenörler veya personel tarafından yapılan izlem, bir kâğıda veya elektronik ortama belirtilerini ve semptomlarını (ateş dâhil) kaydedilecektir. Bu kayıtlar düzenli olarak kontrol edilecektir.
Alerjisi olan katılımcılar, semptomların alerjiyle ilişkili olduğunu doğrulayan bir doktor raporu getirmelidir.
Astım, diyabet veya diğer sağlık sorunları olan çocuklar ve ciddi hastalık riski bulunan eskrimciler durumlarını haber vermeli ve kısıtlamalar kaldırılana kadar grup antrenmanlarına katılmamaları önerilir.
Ebeveynlerin, antrenör ekibinin ve personelin olası hastalıklarının tam olarak açıklanması ve bildirilmesi gerekmektedir. Eskrimcilerin, antrenör ekibinin ve personelin hastalık belirtilerini tesis sorumlusuna açıklamak kendileri ve ebeveynlerin sorumluluğundadır.
COVID-19 belirtileri veya semptomları gözlenen kişiler eve gönderilecektir. Bu kişilere COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere bir maske takarak sağlık kuruluşuna başvurması önerilecektir. Kişi, sadece negatif bir korona testi sonucu, doktorun onay yazısı veya olaydan sonraki 2 haftalık izolasyondan sonra tekrar antrenmanlara kabul edilmelidir.
Tesise yani antrenmana geliş ve gidişlerde eğer mümkünse, toplu taşıma araçlarının kullanılmaması önerilir.

Antrenman içerikleri ve katılım kuralları

Her türlü antrenman programı ve içeriği en az 2 metrelik mesafe kuralına uygun olarak gerçekleştirilecektir.
Her türlü antrenman programı ve içeriğinde cerrahi maske (tıbbi) takılacak olup, bu şekilde yapılacak antrenmanlarda egzersizin yoğunluğuna dikkat edilecek ve sık molalar verilecektir.
Katılımcıların kardiyovasküler veya solunum rahatsızlıkları varsa (örneğin; astım, kronik akciğer hastalığı (KOAH), bronşit, kistik fibroz, pulmoner fibroz ve kalp veya akciğerleri etkileyen diğer durumlar), bir yüz maskesi ile antrenman veya egzersiz yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.
Bu şekilde yapılacak antrenmanlarda katılımcılarda "baş dönmesi, aşırı nefes darlığı, uyuşma ve karıncalanma yaşanabilir” bu şekilde bir durum hissedildiğinde egzersiz yapmayı bırakıp oturmaları ve bir mola vermeleri gerektiğininin belirtilmesi gerekir.
Maskeleri takıp çıkarırken ve kullanırken koruyucu yüzlerine dokunulmamasına, takma çıkarma işleminin kulaklara takılan elastik kısımlardan tutularak yapılmasına, maskelerin burunun üzerinden çenenin altına kadar yerleştirilerek ağız ve burunu tam kapayacak şekilde takılmasına azami dikkat edilmelidir.
Maske takılmadan önce ve çıkarıldıktan sonra eller tercihen yıkanmalı, imkân yoksa alkollü el antiseptiği veya kolonya ile temizlenmelidir.
Eskrim antrenmanlarında her türlü vücut teması el sıkışmak, sarılmak ve alkışlamak kesinlikle yasaktır.
Eskrim tarihsel görgü kuralları gereği birbiri ile karşılaşan veya çalışma yapan sporcuların maçın veya çalışmanın sonunda el sıkıştıkları bir branştır.
Covid-19 sonrası her türlü faaliyette el sıkışmak veya sarılmak bulaşma riski oluşturmaktadır ve yasaktır. 5. Her türlü antrenman programı ve içeriğinde yüksek sesle konuşmak, bağırmak ve kükreme, çığlık atma şeklinde davranışlarda bulunmak yasaktır.
Bir çok spor branşında da olan ve motivasyon arttırmak veya hırs etkisi ile sporcuların bağırdıkları ve kükreme, çığlık atma şeklinde nefes verirken gerçekleşen bir boşalma eylemin bulundukları bilinmektedir. Bu tür davranışlar eskrim branşında çok yoğun olduğundan solunum ve şiddetli nefes hareketi ile yapılan bu eylemler bulaşma riskini arttırdığından bu davranışlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu konuda gerekli uyarılar yapılacak, bilgilendirme yazıları görünür yerlere asılacaktır.
Antrenman salonunda sosyal mesafenin korunabileceği küçük antrenman grupları ile antrenman seansları yapılacaktır.
Antrenman seanslarına katılımlar ve içerik günlük olarak kaydedilecektir.
Tesise, antrenman merkezine erişim açıkça düzenlenecek ve katılımcılara bildirilerek uyulması istenecektir.
Oluşturulan antrenman gruplarında çakışmaları önlemek için belirlenmiş antrenman süreleri ve antrenman oturumları arasında molalar içeren bir antrenman planı oluşturulacaktır.
Tesiste, antrenman salonu çalışma saatleri açıkça belirlenmeli ve buna uyulmalıdır. Bir grup çalışması sona ermeden diğer grup tesise, antrenman salonuna alınmayacak grupların karşılaşması önlenecektir.
Antrenmanlarda sporcular arasında doğrudan veya dolaylı temas gerektirecek hiçbir aktivitede bulunulmayacaktır.
Tesiste veya eskrim salonunda yer alan pistler 2 metre mesafe kuralına uygun bir biçimde kullanılacaktır. Yan yana yer alan pistler 2 metre mesafe kuralına uygun olacak şekilde konumlandırılacaktır. Zemin’e çizilerek oluşturulan pistlerde bir dolu bir boş veya mesafeye uygun bir şekilde bir dolu iki boş pist şeklinde kullanım yapılacaktır. Ayrıca pist üzerinde yapılacak teknik antrenmanlar durarak değil ise bir pistte en fazla 2 sporcu çalışabilecektir.
Korakor’a izin verilmeyecektir.
Korakor mücadeleye sebep olacak teknik hareketlerin, aksiyonların Covid-19 sürecinde yapılmaması dikkat edilmesi önerilir. Eskrimcilerin silahlı olarak yaptığı çalışmalarda, komba çalışmalarında korakor’a sebebiyet verilmeden aksiyonlar durdurulacaktır

İzin verilen antrenman içerikleri şunlardır;
Antrenör ve sporcu arasında bireysel dersler, (eskrime özgü teknik eğitim) Eskrim maskesi altında cerrahi maske (tıbbi) ağız ve burun koruması kullanımı kontrol edilmelidir. Bu şekilde yapılacak antrenmanlarda, eskrim dersinin yoğunluğuna dikkat edilmeli ve sporcunun oksijen alımını arttırmak için sık molalar verilmelidir.
Eskrim ayak çalışmaları, Eskrim silahı ile veya silahsız teknik eğitim (örn. Ayna eğitimi) Hedef egzersizleri, (2 metre kuralına uygun konumlandırılan hedefler ile) Kondisyon eğitimi, en az 2 metre mesafe kuralına kesinlikle uyularak, tercihen hava koşulları izin veriyorsa kalabalıkların olmadığı açık alanda,
Yasaklanmış antrenman içerikleri şunlardır: Eskrim, komba, antrenörler veya hakem gözleminde olmayan karşılıklı maçlar Antrenörler gözleminde ya da nezaretin olmayan yarışma dersleri Öngörülen mesafe kuralına uymadan ve maskesiz yapılan tüm antrenman içerikleri.
Kondisyon antrenmanları veya Kondisyon Salonlarında dikkat edilecek hususlar; Her türlü antrenman programı ve içeriği en az 2 metrelik mesafe kuralına uygun olarak gerçekleştirilecektir.
Sporcular arasında doğrudan veya dolaylı temas gerektirecek hiçbir aktivitede bulunulmayacaktır.
Kuvvet egzersizleri temas gerektirecek şekilde eğitmenler veya antrenörler tarafından yaptırılmayacaktır. Bu antrenmanlarda ve egzersizlerde sporcular kişisel temiz havlu, mat lastiklerini kullanılmaları zorunludur. Atlama ipleri, tenis topları ve yoga matları gibi ek donanımlar her eğitim için her eskrimci tarafından getirilmeli ve isimleriyle açıkça etiketlenmelidir. Her türlü kuvvet, kardiyo, jimnastik ve antrenman cihazı, kullanımdan önce ve sonra sağlanan dezenfektanlar (mendiller) ile temizlenecektir.

Hijyen uygulamaları:

Katılımcılar kendi ekipmanlarını kullanmalı ve birbirlerine temas etmekten kaçınmalıdır.
Tesise ait eskrim ekipmanı kullanılmayacaktır. Eşyalarını unutan eskrimciler antrenmanın eskrim kısmına istisnasız katılamazlar.
Sporcu ve antrenörlerin kullandığı eskrim ekipmanları, eldiven, ceket, pantolon, çorap, tişört, şort dâhil olmak üzere her kullanımdan sonra eve götürülmeli ve yıkanmalıdır. Silahlar, maskeler ve vücut kordonları, antrenör yeleği gibi ekipmanlar yıkanamaz, ancak her kullanımdan sonra dezenfekte edilmelidir.
Eskrim çantaları tesiste bırakılmayacaktır. Tesis içinde bu çantalar için tasarlanan odaya ya da alana koyulacaktır. Eskrim çantaları da sık sık dezenfekte edilecektir. Antrenman alanına telefon ile girilmeyecektir. Ayrıca telefonların sık sık dezenfekte edilmesi önerilir.
Eskrim salonunun içine yiyecek getirilmesine, bulundurulmasına izin verilmez.
Tüm katılımcılar kendi suyunu ve su şişesini, havlusunu, kişisel hijyen ürünlerini getirecek ve kullanacaklardır. Özellikle su şişelerinin paylaşılması kesinlikle yasaktır. Her sporcu kendi şişesinin üzerine adını yazması zorunludur. Tek kullanımlık su şişeleri her kullanım sonrası çöpe atılmalıdır.
Eskrim maskesinin altında çok terleriz ve hemen yüzümüzü silmek isteriz. Bu günlerde kâğıt havlu mendillerin kullanılması önerilir. Kullanılan kâğıt havlular hemen çöpe atılmalıdır.
DAĞCILIK

Kapalı Mekânda Gerçekleştirilecek Faaliyetler İçin
Faaliyetin gerçekleştirileceği ortamın sosyal mesafe kuralına (katılacak kişiler arasında en az 1 metre, ideali 1,5 metre ve üstü) uygun olmalıdır,
Faaliyet esnasında zorunlu olmadıkça katılımcıların birbirlerine temas etmelerinin engellenmesi ve sosyal mesafe korunmalıdır,
Faaliyet ortamında kullanılacak malzemeler faaliyet öncesinde uygun şekilde dezenfekte edilmelidir,
Faaliyet için katılımcıların kendilerinin getirdikleri materyallere zorunlu olmadıkça diğer katılımcıların temas etmelerinin engellenmesi gerekir,
Faaliyetin gerçekleştirileceği ortamın yeterince temiz hava ile havalandırıldığından emin olunması, öncesinde ve sırasınca temiz hava akışının yeterli olmalıdır,
Sporcular spor tırmanış yarışmaları esnasında izolasyon odalarında gerekli sosyal mesafeyi sağlamalıdır,
Müsabaka alanlarına seyircinin girmesine izin verilmemelidir,
Faaliyet ortamına girişte katılımcıların ateşinin ölçülmesi ve ateşi 38,3 ? üzerinde çıkan bireylerin faaliyet ortamına girişlerine müsaade edilmemelidir,
Faaliyet ortamına girerken katılımcılara antiseptik solüsyon takdim edilerek el dezenfeksiyonlarının sağlanması, maske ve eldiven verilmelidir,
Sporcular spor tırmanış yarışmaları esnasında izolasyon odalarında gerekli sosyal mesafeyi sağlamalıdır,
Ödül töreni katılımcıların teker teker çağrılarak belirli bir masa üstüne bırakılmış olan ödüllerini almalarının sağlanması, kesinlikle elden ödül takdim edilmemesi şeklinde olmalıdır,
Faaliyet sonrasında dağıtılmış olan maske ve eldivenlerin bir poşette toplanarak tıbbi atık olarak bina sorumlusuna teslim edilmesi ve katılımcıların çıkarken el dezenfeksiyonunun sağlanmalıdır,

Açık Ortamda Gerçekleştirilecek Faaliyetler İçin
Faaliyet ortamına girişte katılımcıların ateşinin ölçülmesi ve ateşi 38,3 ? üzerinde çıkan bireylerin faaliyet ortamına girişlerine müsaade edilmemesi (tüm dağcılık etkinliklerini sağlıklı iken yapınız, “dağlar duruyor, iyileşince yine gidersiniz”, Covid-19un doğada, dağda tedavisi güncel bilgiler ışığında henüz mümkün değil, risk almayınız!),
Faaliyetin gerçekleştirileceği ortamın girişinde uygun antiseptik solüsyonlar kullanılarak tüm katılımcıların el dezenfeksiyonunun sağlanarak, maske verilmelidir,
Faaliyet ortamında sosyal mesafe kuralına (katılacak kişiler arasında en az 1,5m ve üstü) uyulmasına dikkat edilmesi, kişilerin ve malzemelerinin birbirlerine temaslarının engellenmelidir,
Katılımcılara bilgilendirme ve onay formunun okutulup imzalanmasının sağlanarak faaliyet raporuna eklenmelidir,
Faaliyet esnasında katılımcıların faaliyet alanlarından ayrı kaldıkları süreç boyunca maske ve sosyal mesafeyi (en az 1,5 m aralıklarla izleme) korumaları gerekmektedir,
Faaliyet ortamında zorunlu olmadıkça gıda maddelerinin tüketilmemesi, tüketilecek ise uygun şekilde ambalajlanmış olmalarına özen gösterilmesi, kesinlikle gıdalar ile el temas engellenmelidir,
Töreni düzenlenecek ise katılımcıların teker teker çağrılarak belirli bir masa üstüne bırakılmış olan ödül veya hediyeleri almalarının sağlanması, kesinlikle elden takdim yapılmamalıdır,
Faaliyetlerde kullanılacak ulaşım araçlarının ilgili makamlarca ilan edilen güncel kurallar çerçevesinde planlanması ve kullanılmalıdır,
Faaliyet sonrasında dağıtılmış olan maske vb. hijyenik malzemenin bir poşette toplanarak tıbbi atık olarak Faaliyet Sorumlusuna teslim edilmesi ve katılımcıların çıkarken el dezenfeksiyonunun sağlanması gereklidir,
Günübirlik yürüyüş ve dağcılık etkinliklerinde tek kol yürüyüş düzeninde en az 2 m aralıklarla tek sıra yürünmeli. Molalarda sosyal mesafeye uyularak dinlenilmelidir,
Kamplı etkinliklerde bireysel katılımlarda tek kişilik çadır tercih edilmeli. Aynı evden gelen aile bireyleri, çadırda uyku tulumunda başucu/ayakucu düzeninde gecelemelidir,
Yiyecek tüketiminde ve mutfak malzemeleri kullanımında hijyen kurallarına uygun gıda tüketimine özen gösterilmelidir,
Tüm metal alaşımlı teknik malzemeler etkinlik öncesi ve sonrasında 80 derecelik alkol bazlı solüsyonlarla dezenfekte edilmeli, kullanılmadıkları süreçte tercihan güneş altında bırakılmalıdır,
İp, perlon, karabina gibi malzemeler tırmanış esnasında asla ağıza götürülmemeli, kullanım öncesi ve sonrasında sabunlu su ile temizlenmelidir.
Tüm tırmanışçılar kendi malzemelerini kullanamaya özen göstermelidirler.
Partner tırmanışçılar malzeme kuşamlarını 1 m mesafeden kontrol etmeli, kuşam esnasında gözlemleyerek ve uyararak birbirlerine yardımcı olmalı yakın temastan kaçınmalıdır.
Her faaliyet için özel bir durum olduğunda faaliyet sorumlusu bunu katılımcılara faaliyet öncesinde duyurmalıdır,
Yakın temas söz konusu olabilecek kısa kaya tırmanış esnasında kullan-at cerrahi maske kullanımı önerilir.
Toz Torbası içeriği sıvı ya da top içi toz olsun, bu maddelerle yoğun temasın olduğu duvar tırmanışı öncesi ve sonrası en iyi dezenfeksiyon su ve sabunla en az 20 sn eller yıkanmalıdır,
Tüm günü birlik ve kamplı etkinliklerde de mümkün oldukça küçük gruplarla doğaya gidilmeli (ne kadar fazla katılımcı o kadar bulaş riski!)
Via Ferrata tırmanışlarında da, tırmanış eldiveni altına tek kullanımlık cerrahi eldiven giyilmeli ve etkinlik sonunda toplanarak tıbbi atık olarak bertaraf edilmeli.
Via Ferrata tırmanışında da kalabalık gruplardan kaçınılmalı.
El sıkışmaktan, sarılmaktan, öpüşmekten, yakın temastan, su kapları başta olmak üzere aynı kaptan su içmek, yemek yenilmesi gibi davranışlardan kaçınılmalıdır.
Tüm tırmanışçılar kendi malzemelerini kullanamaya özen göstermelidirler.
Partner tırmanışçılar malzeme kuşamlarını 1 m mesafeden kontrol etmeli, kuşam esnasında gözlemleyerek ve uyararak birbirlerine yardımcı olmalı yakın temastan kaçınmalıdır.
Her faaliyet için özel bir durum olduğunda faaliyet sorumlusu bunu katılımcılara faaliyet öncesinde duyurmalıdır,
Yakın temas söz konusu olabilecek kısa kaya tırmanış esnasında kullan-at cerrahi maske kullanımı önerilir.
Toz Torbası içeriği sıvı ya da top içi toz olsun, bu maddelerle yoğun temasın olduğu duvar tırmanışı öncesi ve sonrası en iyi dezenfeksiyon su ve sabunla en az 20 sn eller yıkanmalıdır,
El sıkışmaktan, sarılmaktan, öpüşmekten, yakın temastan, su kapları başta olmak üzere aynı kaptan su içmek, yemek yenilmesi gibi davranışlardan kaçınılmalıdır.
HAVUZ

YÜZME HAVUZU KULLANIM KURALLARI

1. Tesis içerisine girecek olan üye ve misafirlerimizin öncelikle, görevli tarafından verilen formları doldurup imzalaması gerekmektedir. İlgili formu link içerisinden indirebilir, doldurup imzaladıktan sonra info@tedclub.org.tr adresine gönderebilirsiniz.
2. Hastalığı geçirmiş kullanıcılar tesislere gelmeden önce bir doktora kesinlikle görünmelidirler. Covid-19 sonrası iyi olduklarına dair teşhis konulduktan veya şüphe ortadan kalktıktan sonra kullanıma devam etmelidir.
3. Tesise giriş yapan üye, misafir ve çalışanların ateş ölçümleri yapılacaktır. ( Vücut ısısı 37,5 °C'ye eşit veya daha yüksek olan kişilerin tesislere girişi engellenecektir.)
4. Herhangi bir şekilde kendini hasta hisseden ve özellikle hastalık ile ilgili olarak açıklanan belirtilere sahip kişiler eve gönderilecektir.
5. Tesisi kullananlar yüz maskesini havuza girene kadar yüzlerinde tutmalı ve sudaki aktiviteden hemen önce tek kullanımlık torbada onu saklamalı ve aktivite sonunda tekrar takmalıdırlar.
6. Üyelerimiz COVID-19 hastalığından etkilenmediklerini ve son 14 gün içinde yerleşik, olası veya şüpheli COVID-19 vakalarına maruz kaldıklarını beyan etmelidirler.
7. Yüz maskesi, tesisi kullanan kullanıcıya eşlik eden kişiler tarafından devamlı surette kullanılmalı ve sosyal mesafe kurallarına uygun açık alanda beklemelidir.
8. Havuz suyu klor seviyesi 1,5-2 mg / lt. arasındadır. Havuza girerken lütfen bone ve gözlük kullanınız.
9. Kullanıcının herhangi bir aile üyesi kendisini iyi hissetmiyor ise, kullanıcı da evde kalmalıdır.
10. Havuza girmeden önce ellerinizi sabun ve su ile yıkayın (20 saniye veya daha uzun süre) bulunduğunuz yerde sıvı veya sabun yoksa suya girmeden önce ellerinizi muhakkak dezenfekte sıvı ile temizleyin.
11. Yüzme havuzu malzemelerinizi paylaşmayın.
12. Eğer hapşırmanız veya öksürmeniz gerekiyorsa, bunu üst kol bölgeniz ile ağızınızı kapatarak yapın.
13. Sosyal mesafe yönergelerini izleyin ve en az 3-4 adım (yaklaşık 2metre) diğer bireylerin uzağında kalın.
14. Başkalarıyla fiziksel temasta bulunmayın. Örneğin: El sıkışma ve sarılma gibi yakın temaslardan kaçının, elleriniz hijyen konumda değil ise yüzünüze dokunmaktan kaçının.
15. Yiyecek, içecek veya havlunuzu diğer bireyler ile paylaşmaktan kaçının.
16. Üye ve misafirlerimiz diğer kullanıcılar ile aralarındaki uygun sosyal mesafeyi koruyarak mola vermeli ve dinlenmelidir.
17. Yüzme havuzunun hijyenini bozacak (tükürmek, ağızdan su püskürtmek, burun sıvısı çıkarmak) davranışlar yasaktır.
18. Havuzdan çıktıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın veya el dezenfektanı kullanarak temizleyin.
19. Havuza girmeden önce ve havuzdan çıktıktan sonra mutlaka (açık alanda) duş alınız.
20. Havuz soyunma odaları aynı anda en fazla 2 kişi, tuvaletler ise 1 kişi olacak şekilde kullanılabilecek, kapalı alandaki duşlar kullanım dışı olacaktır.
21. 2020 yılı kulüp aidatını ödeyen üyelerimiz yaz sezonunda havuzumuzdan ücretsiz faydalanabilecektir.
22. Tüm bu maddelere ek olarak üyelerimizin ekte vermiş olduğumuz Genel Hijyen Kurallarına uymaları zorunludur.
23. Havuzumuzdan 7 yaş ve üzeri çocuklar (velisi eşliğinde) faydalanabilecektir.

Havuz kullanım saatleri:
Hafta içi ve hafta sonu 08:00 – 20:00 arasındadır.


FITNESS

FITNESS SALONU KULLANIM KURALLARI

Tesislerimizde Covid-19 nedeniyle uygulanan genel hijyen kurallarına ek olarak hazırlanan, Fitness salonu kullanım kuralları aşağıda belirtilmiştir. Kurallara uyulması hem kendi sağlığımız için, hem de çevremizdekilerin sağlığını korumak adına çok önemlidir.

1. Covid-19 önlemleri kapsamında Fitness salonu çalışma saatleri 08:00 - 20:00 olarak düzenlenmiştir.
2. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen dezenfektan malzemeleri kullanılmaktadır. Dezenfektanlardan kaynaklı oluşacak yan etkiden (alerji, astım v.b.) TED Spor Kulübü ve The Gym sorumlu olmayacaktır.
3. Fitness Salonunda aynı anda bulunabilecek kişi sayısı Sağlık Bakanlığının belirlediği kurallar dâhilinde sınırlandırılmıştır. Fitness salonunda aynı anda en fazla 10 kişi bulunabilecektir.
4. Kişi sayısı takibi için, Sağlık Bakanlığı rezervasyonla salon kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Üyelerimiz rezervasyon yaptırarak fitness salonunu kullanabilecektir.
5. Rezervasyonlar saat başı olacak şekilde kabul edilecektir.
6. Salon kullanım süresi 50 dakikayla sınırlandırılmalıdır. 10 dakika salonda temizlik, havalandırma v.b. işlemler için bir sonraki üyelere hazır hale getirilecektir.
7. Fitness salonunu her üye en fazla haftada 3 gün kullanabilecektir.
8. Üyelerimizin en geç 24 saat öncesinden rezervasyon yaptırması gerekir.
9. Rezervasyon iptali durumunda kullanılmayan hak haftalık kullanım haklarından düşürülecektir.
10. Sağlık Bakanlığının kuralları gereği kapalı spor alanına misafir alınmamaktadır.
11. Egzersiz aralarındaki dinlenme molaları dışında spor salonlarında üyelerin beklemesine izin verilmeyecektir.
12. 65 (altmışbeş) yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olanlar kulübe kabul edilmemektedir.
13. Havlu hizmeti durdurulmuştur.
14. Yüz bölgesinin aletlere ve zemine değme olasılığı olan hareketler yapılmayacaktır.
15. Yağ ölçümü, mezura ölçümü v.b. yakınlık ve temas gerektiren analizler yapılamayacaktır.
16. Üye kendi içeceğini kendisi getirecektir.

MASKE KULLANIMI
1. Antrenmana başlanacağı zamana kadar maske kullanımı zorunludur.
2. Maske sadece antrenman alanında çıkarılabilir.
3. Antrenman esnasında N95 / FFP2 maske kullanılmayacaktır.

Bu sayfayı paylaşın:

SPONSORLARIMIZ