← Geri Dön

69. American Express İstanbul Challenger sona erdi.

Kulübümüz için bir gelenek halini alan, bu yıl 69. sunu düzenlediğimiz 75 bin dolar toplam para ödüllü İstanbul Challenger 11-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti.

Turnuvaya dünya sıralamasında ilk 100’de yer alan dört sporcu katıldı. 2016 İstanbul Challenger şampiyonu Malek Jaziri(#75) turnuvanın 1 numaralı seri başı olurken, 2011 İstanbul Challenger şampiyonu Denis İstomin(#87) 2 numaralı seri başı, Rumen raket Marius Copil(#83) 3 numaralı seri başı, Rus raket Evgeny Donskoy(#89) 4 numaralı seri başı oldu.

9 Eylül elemeleri ile start alan 69. İstanbul Challenger ana tablosunda Türk raketlerden Cem İlkel, Marsel İlhan, Altuğ Çelikbilek, Tuna Altuna ve kulübümüzün sporcuları Mert Naci Türker ile Anıl Yüksel mücadele verdi. Elemelerde yedi Türk raket ana tabloya yükselebilmek için mücadele verdi ancak ana tabloya elemelerden yükselen sporcu olmadı.

12 Eylül Salı günü Sarıyer’deki Fuat Paşa Yalısı’nda İstanbul Challenger basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Kulübümüzün Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz, sporculardan Tobias Kamke, Alexander Bublik ile sporcumuz Mert Naci Türker, Turnuva Direktörümüz Nihat Ulusoy ve Fuat Paşa Yalısı Genel Müdürü Mahmut Özyardımcı katıldı.

TTF Başkanı Cengiz Durmuş, “TED Spor Kulübü’ne ve sponsorlara İstanbul Challenger’ı böylesine önemli noktalara getirdikleri için teşekkürlerimi sunuyorum. Ülkemizin en köklü tenis turnuvası niteliğindeki American Express İstanbul Challenger’ın bu sene 69. yaşını kutluyoruz. Tüm tenisseverleri bu hafta İstanbul, önümüzdeki hafta da İzmir’deki ATP Challenger turnuvalarına davet ediyorum” dedi. 

Kulübümüzün Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz, “Dördü dünya sıralamasında ilk 100 içerisinden olmak üzere birbirinden önemli sporcuları bir kez daha kulübümüzde ağırlıyor olmaktan ötürü çok mutlu ve gururluyuz. Yine unutulmaz bir turnuva geçirmek dileğiyle tüm sporculara başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

13 Eylül Perşembe günü, 68. İstanbul Challenger şampiyonu Malek Jaziri, ortaklık kurduğu Finansbank Ceosu ve Kulübümüzün Üyesi Ömer Aras ile kariyerinde 50 numaraya kadar yükselmiş Litvanyalı raket Ricardes Barenkis ile partneri Yapıkredi Bankası Ceosu Faik Açıkalın, genç tenisçilere destek vermek amacıyla gerçekleştirilen gösteri maçında mücadele verdi. TED Spor Kulübü Eğitim ve Geliştirme Vakfı yararına yapılan bu maça izleyiciler büyük ilgi gösterdi. Kulüp Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Tınaz gösteri maçında mücadele eden dört sporcuya ve maçın Kule Hakemine İstanbul hatırası hediyelerini takdim etti, ardından toplu halde kokteyle geçildi.

Çiftler finali 16 Eylül Cumartesi günü Romain Arneodo/ Hugo NYS ikilisi ile Andre Begemann/ Jonathan Eysseric ikilisi arasında oynandı. Begemann/ Eysseric ikilisi final maçını 6-3, 5-7, 10-4’lük skorlarla kazanarak 69. American Express İstanbul Challenger çiftler şampiyonu oldu.

Tekler finali ise 17 Eylül Pazar günü Malek Jaziri ile Matteo Berrettini arasında oynandı. Final maçının para atışını senyör tenisinin duayenlerinden Nejat Müldür yaptı.

Şampiyonluk maçını izleyenler arasında Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek de bulunuyordu. Berettini'yi 7-6,0- 6, 7-5'lik skorlarla yenen Jaziri, 2016 yılının ardındandan 2017'de de kupa sevinci yaşadı. Jaziri kupasını Kulübümüzün Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz ve Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek'ten aldı.
Bu sayfayı paylaşın:

SPONSORLARIMIZ

Bize Ulaşın

Haritayı daha detaylı görüntülemek için:
Tenis Eskrim ve Dağcılık Spor Kulübü