← Geri Dön

Şahin Kundakçı: “Her Takıma Sıkıntı Yaratabiliriz”

Türkiye Basketbol İkinci Ligi ekiplerinden Tenis Eskrim Dağcılık’ın başantrenörü Şahin Kundakçı, uzun zamandır görev aldığı kulübünü ve geride kalan hafta kendi evinde İzmir BŞB.’yi mağlup eden takımını değerlendirdi.

Türkiye Basketbol İkinci Ligi ekiplerinden Tenis Eskrim Dağcılık’ın başantrenörü Şahin Kundakçı, uzun zamandır görev aldığı kulübünü ve geride kalan hafta kendi evinde İzmir BŞB.’yi mağlup eden takımını değerlendirdi.

Henüz Anadolu Üniversitesi’nde öğrenciyken basketbol antrenörlüğüne başlayan Şahin Kundakçı, şimdi başantrenörlüğünü yaptığı T.E.D. Spor Kulübü çatısı altında kaygıları ve korkuları olmayan, huzurlu bir basketbol oynandığını ifade etti. Kundakçı, altyapılarda görev aldığı zamanlardan bahsederken ciddi özeleştiriler de yaptı…

“İstanbul Kulübü Olmamız İyi Oyuncuların Bizi Tercih Etmesinde Etken Oluyor”

-Takımınızı içinde bulunduğu lig kapsamında değerlendirmenizi ve sezon öncesinde ekibinizi nasıl oluşturduğunuzu öğrenebilir miyiz?
Şahin Kundakçı: Ligimizde diğerlerine göre yüksek yatırım yapan kulüpler ve daha az yatırım yapan kulüpler olmak üzere bir ikiye ayrılma durumu var. En büyük bütçeli kulüplerde başı Doğan Hakyemez ile beraber Antalyaspor çekiyor. Karesi Gençlik Spor Kulübü ve Orman Gençlik de yatırımları yüksek ekipler. Biz, bütçesi en düşük olan takımlar arasındayız. Öbür yandan önemli avantajlara da sahibiz. Siz de misafirimiz oldunuz, görüyorsunuz tesislerimizin ne kadar güzel olduğunu. Ayrıca İstanbul kulübü olduğumuz için birçok oyuncunun tercih sebebi oluyoruz. İstanbul merkezli olmamızdan ötürü bize göre ücreti fazla olacak kaliteli oyuncuları daha uygun rakamlar ile aramıza katma şansımız oluyor. Geçen sene de bizimle olan ve verimliliğine inandığımız sporcular ile bu sezon başında tekrar anlaşma sağladık. Ayrıca ekibimize kattığımız yeni isimlerle kuvvetli bir takım haline geldiğimize inanıyorum. Sezona başlarken büyük paralar ile transferler yapmak, üst lige yükselmeyi hedeflemek gibi hırslardan ziyade, bir arada ve mutlu bir basketbol oynamayı amaçladık.

-Huzurlu bir takım olduğunuz sonucunu çıkarıyorum sözlerinizden…
Şahin Kundakçı: Aynen öyle. Geride kalan üç haftanın ilk ikisinde maçlarımızı kaybettik ama onlar da mücadeleyi bırakmadığımız karşılaşmalardı. Sahada elimizden geleni yapıyoruz ve kulübümüzde herhangi bir huzursuzluk yok. Sezon devam ederken çok iyi işler çıkaracağımıza inanıyoruz. Bunu daha önce başarmış oyuncular ile beraberiz.

“TB2L, Doğru Basketbolun Başladığı Lig”

-TB2L’nin genç oyuncuların gelişimi için uygun bir ortam olduğunu düşünüyor musunuz?
Şahin Kundakçı: Bu sorunun cevabı, bakış açısı ile bağlantılı olarak değişebilir. Bence TB2L, doğru basketbolun başladığı lig ve kesinlikle uygun bir ortam. Süper Lig’de beş, TBL’de iki yabancı sahada olabiliyor. TB2L’de ise sadece Türkler mücadele ediyor ve oyuncu kalitesi de yüksek. TBL’de yabancılar oyun kurucu ve pivot bölgesini genellikle kapatmış durumdalar. Bu yüzden doğal olarak gayet başarılı oyun kurucular ve uzun oyuncular bu lige geliyorlar.


Şahin Kundakçı & T.E.D. Basketbol Şube Sorumlusu Ahmet Haskınacı

-Oyuncularınızdan sporcu kimliklerinin yanında başka meslekleri olanlar var. Onlar için basketbolun bir hobi olduğunu düşünebilir miyiz?

Şahin Kundakçı: Kesinlikle hayır. Bu şekilde düşünmek onlara haksızlık olur. Basketbol bir yaşam biçimidir, ona bir hobi olarak bakmak yanlışa düşmektir. Sözünü ettiğiniz isimler başka meslekleri icra etmenin yanında bir basketbolcu olarak hayatlarını sürdürmek için büyük çaba sarf ediyorlar. Bazen günde çift antrenman yapıyoruz, ikisine de geliyorlar… Bu senenin başında idmanlarda fire vermek istemediğimizi açıkça herkes ile konuşmuştuk ve herkes de şartlara uymayı kabul etmişti. Örneğin avukat olan oyun kurucumuz Arda Demircioğlu, işlerini antrenman ve maç programımıza göre ayarlıyor…

-Antrenman vakitlerini akşam 20.30 gibi saatlere koymanız bana sizin de bu oyuncuların hayatlarını kolaylaştırmaya çalıştığınızı düşündürüyor…

Şahin Kundakçı: Öyle tabii ki. Onlar ne kadar özveri gösteriyor ise biz de onlara o kadar hassasiyet ile yaklaşmak durumundayız. Üniversite okuyan genç oyuncularımız da var, programımızı hiç kimseyi mağdur etmeyecek şekilde hazırlamaya çalışmalıyız.

-Sizin basketbol hayatınızda ve T.E.D. kulübündeki geçmişiniz ile ilgili de bilgi sahibi olmak isterim…

Şahin Kundakçı: T.E.D.’de görev almaya başlamadan önce Anadolu Üniversitesi’ndeydim; hem üniversite okuyordum hem antrenörlük yapıyordum. Benim için özel zamanlardı. 2002 yılında ise T.E.D. Spor Kulübü’nde Spor Okulları’nda çalışmaya başladım. Zaman içerisinde Adem Salıcı ile beraber bir ekip kurduk ve aynı ekiple İstanbulspor A Takımı’nda da bölgesel ligden başlayan bir süreçte çalışmaya başladık. İstanbulspor’u eski adıyla üçüncü ligden ikinci lige taşıdık. T.E.D.’de yine ikinci ligdeydi. Böyle olunca iki takım aynı ligde mücadele ediyor oldu ve iki ayrı kulüpte ikinci ligde çalışma imkânımız doğdu. Bir müddet sonra ben İstanbul Ticaret Odası’nda üç sene kadar çalıştım, sonra T.E.D. Kulübüne başantrenör olarak döndüm.

“T.E.D.’in Değişmeyen Veteran Basketbol Saatleri, Kulübün En Önemli Özelliklerinden Biridir”

-Sizin için özel bir yeri var mutlaka bu kulübün…
Şahin Kundakçı: Tabii ki öyle. Ayrıca sadece benim için değil, T.E.D.’i özel kılan önemli özellikler var. 1936’da kurulmuş olan kulübümüz, Tenis Federasyonu’ndan da önce kurulmuş bir tenis kulübüdür. Bunun dışında Türk basketbolunun içinde de farklı bir yerimiz var. Kulübümüzün eski yeri Taksim’deydi, şehrin kalbinde… Salı ve Perşembe günleri de T.E.D. Spor Kulübü’nün çok özel saatleri vardır. Veteran basketbolcularımızın salonumuza gelip basketbol oynadığı bu saatler hiçbir şekilde değişmez ya da aksamaz. Geçmişte Milli Takımlarda forma giymiş çok değerli isimlerin kıran kırana mücadele ettiği bu vakitlere biz antrenman ya da maç koyamayız. Bizi basketbolun içinde de özel kılan durumlardan biri de bu organizasyondur bence.

-Oluşturduğunuz takım ile istediğiniz basketbolu oynadığınızı düşünüyor musunuz?
Şahin Kundakçı: Çok büyük oranda evet. Bu işi yapmanın birinci koşulu, doğru takım kurmaktır ki buna takım mühendisliği diyoruz. Biz, takım mühendisliği yaparken elimizdeki bütçeden dolayı çok rahat hareket edemedik. Tam anlamı ile istediğimiz yerlerde, istediğimiz atışları yapamasak da şartları zorladık ve taşlar kendiliğinden yerine oturdu. Oynadığımız üç maçta da güzel işler de yaptık, bunun yanında ciddi hatalarımız da oldu. Bir kere pek top kaybetmeyen bir takımız. Asistlerimiz iyi, top çalıyoruz… Güzel bir basketbol oynuyoruz… Öbür yandan çok ciddi bir ribaund sorunumuz var, bunu kendi içimizde çözmeye çalışıyoruz. Rakiplerimiz bizden on, bazen yirmi ribaund fazla alıyor. Buna rağmen maç skorlarına bakarsanız başa baş olduğunu göreceksiniz. Ribaund problemimizi çözmek için de elimizden geleni yapacağız.

“Kaygısı ve Korkusu Olmayan Bir Takımız”

-Ligde rakipleriniz üzerinde nasıl bir etkiniz olduğunu söyleyebiliriz?
Şahin Kundakçı: Biz ligde korkulan bir takımız, oyuncularımızın kalitesi belli. Kaygısı ve korkusu olmayan bir ekibiz. Her takıma karşı çıkıp oynayabiliriz. Sezon öncesi yaptığımız hazırlık maçlarında da bunu hissettik. Pertevniyal ile iki kere karşılaştık, Fenerbahçe’nin Türk oyuncuları ile de bir maç yaptık. Oyuncularımız her takıma karşı basketbollarını ortaya koyabilirler, herkese karşı sıkıntı yaratabilirler. Yine de diğer takımlardan daha az antrenman yapan bir ekip olarak, o noktada yaşadığımız eksikliğin bazı sonuçlarının da sahaya yansımasının kaçınılmaz olduğunu söylemem gerekir. Beklenmedik yenilgiler de alabiliriz…

“Biz Altyapı Antrenörlerinin Büyük Hataları Var”


-Son olarak kulübünüzün altyapısının işleyişi ve oradaki gidişat ile ilgili konuşmak isterim…
Şahin Kundakçı: Ben, altyapıdan gelen bir antrenör olarak hayalim altyapıdan gelen oyunculara çok daha fazla yer verebilmekti. Birkaç tane çok inandığımız, emek verdiğimiz oyuncu var ama ben altyapı oyuncularından genel anlamda şikâyetçiyim. Bu noktada da büyük hata biz antrenörlerin... Biz onlara bu işin ne kadar zor olduğunu öğretemeden onları bugünlere getirmişiz. Altyapı oyuncularımız en yüksek platformlarda oyunculuk yapacaklarını, belki de NBA’e gideceklerini düşünerek basketbola başlama yeri olan TB2L’ye geliyorlar ve başarıya ulaşma yolunda her şeyin kolay olacağını, kısa süre içinde yükselerek asıl oynamaları gereken yer olarak düşündükleri Süper Lig’e ulaşacaklarını düşünüyorlar. Biz, işin zorluklarını yeterince aktaramadan onları hayallerle dolduruyoruz. Bunun da onların mücadele gücünü kısıtladığını düşünüyorum. Mücadele ortamında kazanma isteği, oyuncu yetiştirme çabasının önüne geçtikçe bu döngü böyle devam eder. İki yol birbirinden ayrılıyor, bazen altyapıda çok başarılı olamayabilirsin, ama A Takımlara çok değerli oyuncular yetiştirebilirsin…

Röportaj: Şansın Tokyay
Fotoğraf: Fehmi Özgüler
Kaynak: TBF

Bu sayfayı paylaşın:

SPONSORLARIMIZ

Bize Ulaşın

Haritayı daha detaylı görüntülemek için:
Tenis Eskrim ve Dağcılık Spor Kulübü